Sposoby na radzenie sobie z nadpotliwością i przykrym zapachem podczas wysokich temperatur

Sposoby na nadpotliwość
fot. Shutterstock

Wzmożone wydzielanie potu jest najważniejszym mechanizmem termoregulacji człowieka. Choć to normalny proces, często chcemy go ograniczyć, aby czuć się bardziej komfortowo. Jak możemy poradzić sobie z nadpotliwością i przykrym zapachem podczas wysokich temperatur? Poznaj sposoby na nadmierne pocenie się latem.

Chłodna kąpiel na pocenie się

Sposobem, który zmniejszy wydzielania potu i wspomoże organizm w utrzymaniu stałej temperatury, jest chłodna kąpiel lub prysznic. Schłodzenie ciała przyniesie ogromną ulgę w upale, a gruczoły potowe przez jakiś czas nie będą musiały tak intensywnie pracować. Dodatkowo zmywając pot ze skóry, usuniemy pożywkę dla bakterii, dzięki czemu nie powstanie przykry zapach wynikający z jego rozkładu. Badacze wskazują, że kąpiel jest efektywniejsza w schładzaniu ciała, niż prysznic. Dzieje się tak ze względu na większą powierzchnię oddziaływania między skórą a zimną wodą. Naukowcy wykazali także, że ochłodzenie ciała w ten sposób zmniejsza odczuwanie ciepła na jakiś czas, dzięki czemu upał nie będzie aż tak dokuczliwy. Jeśli nie mamy w danym momencie możliwości skorzystania z kąpieli lub prysznica, alternatywą będzie przykładanie do skóry ręcznika zmoczonego zimną wodą. Możesz również zastosować mgiełkę do ciała, schłodzoną w lodówce.

Kosmetyki chłodzące metodą na nadpotliwość

Kolejnym sposobem na pocenie się, który można z powodzeniem połączyć z chłodną kąpielą, są kosmetyki zawierające mentol. Mentol to naturalnie występujący związek, odpowiadający za charakterystyczny zapach mięty. Poza miętą i olejkiem miętowym, zawierającym aż do 50% mentolu, związek ten można znaleźć na przykład w olejku eukaliptusowym czy cytronelowym. Dzięki oddziaływaniu na termoreceptory mentol nałożony na skórę daje uczucie chłodu, choć nie obniża temperatury organizmu. Okazuje się również, że mentol może ograniczać pocenie. W jednym z badań naukowcy wykazali, że aplikacja mentolu na skórę powodowała podwyższenie temperatury, powyżej której gruczoły potowe intensywniej pracowały. Dzięki temu zmniejszał się poziom wydzielania potu. Aby uzyskać ten efekt, możemy więc sięgnąć po kosmetyki chłodzące – żele pod prysznic czy balsamy do ciała, zawierające mentol lub olejek miętowy.

Nadpotliwość- sposoby

Odpowiednie ubranie

Sposobem na nadpotliwość na całym ciele, który warto mieć na uwadze w trakcie wysokich temperatur, są ubrania z odpowiednich tkanin. Dobrze dobrana odzież sprzyja efektywnej wymianie ciepła między skórą a powietrzem, ogranicza pocenie się, a dodatkowo, szybko odprowadzając pot z powierzchni skóry, ogranicza powstawanie przykrego zapachu. Dobrym wyborem będą przewiewne ubrania, wykonane z bawełny, lnu czy wiskozy i jej pochodnych (np. modal, lyocell). Mają dobre właściwości higroskopijne, skutecznie odprowadzają wilgoć, a dodatkowo są przyjemne dla skóry. Unikajmy natomiast obcisłych ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów, takich jak poliester.

Nawadnianie organizmu

Koniecznie w trakcie upałów należy pamiętać o nawadnianiu. Intensywne pocenie powoduje duże zużycie wody, dlatego należy ją systematycznie dostarczać organizmowi. W jednym z badań wykazano, że optymalną temperaturą wody, zapewniającą wysokie jej spożycie z jednoczesnym niskim poziomem pocenia, jest temperatura 16oC. Z kolei jeszcze zimniejsza woda może powodować dyskomfort w układzie pokarmowym. Pamiętajmy więc o piciu wody w większej ilości niż zwykle i wybierajmy tę chłodną, ale nie lodowatą.

Nadpotliwość-preparaty

Antyperspiranty na nadmierne pocenie latem

Aby zmniejszyć wydzielanie potu w trakcie wysokich temperatur można również sięgnąć po preparaty przeciw poceniu się. Antyperspiranty to kosmetyki, które hamują wydzielanie potu dzięki zawartości soli glinu. Związki te tworzą żelowe czopy, uszczelniające ujścia gruczołów potowych. Dzięki temu wydzielanie potu na powierzchnię skóry jest ograniczone. Nie powstaje także przykry zapach, wynikający z rozkładu potu przez naturalnie bytujące na skórze bakterie.

Wysokie temperatury sprzyjają zwiększonej nadpotliwości. Dlatego latem sięgnijmy po mocne preparaty na pocenie się, takie jak Etiaxil. Zawarty w produktach Etiaxil chlorek glinu działa głębiej, dając skuteczniejszą i bardziej długotrwałą ochronę przed poceniem, niż preparaty oparte o inne związki. Antyperspiranty Etiaxil dostępne są w trzech wersjach – Comfort, Original i Strong – dzięki czemu z łatwością dobierzemy produkt do własnych potrzeb i preferencji. Wersje Comfort i Original zawierają dodatkowo systemy ochrony i pielęgnacji skóry, zmniejszające ryzyko powstawania podrażnień.

 Źródła:

  1. Butts, Cory L., et al. "Physiologic and perceptual responses to cold-shower cooling after exercise-induced hyperthermia." Journal of Athletic Training51.3 (2016): 252-257.
  2. Eccles, R. "Menthol and related cooling compounds." Journal of Pharmacy and Pharmacology46.8 (1994): 618-630.
  3. Kounalakis, Stylianos N., et al. "The effect of menthol application to the skin on sweating rate response during exercise in swimmers and controls." European journal of applied physiology109.2 (2010): 183-189.
  4. Leffingwell, John C. "65 Cooling Ingredients and Their Mechanism of Action." Cosmetic Science and Technology(2009): 661.
  5. Hosseinlou, Abdollah, Saeed Khamnei, and Masumeh Zamanlu. "The effect of water temperature and voluntary drinking on the post rehydration sweating." International journal of clinical and experimental medicine6.8 (2013): 683.
  6. Wollina, U., M. B. Abdel-Naser, and S. Verma. "Skin physiology and textiles–consideration of basic interactions." Biofunctional Textiles and the Skin. Vol. 33. Karger Publishers, 2006. 1-16.