Zamknij

Spodziewasz się dziecka? UE chce skończyć z rocznymi urlopami dla matek

Monika Piorun
11.05.2017 11:53
Spodziewasz się dziecka? UE chce skończyć z rocznymi urlopami dla matek
fot. East News/Gap/Splash News

Komisja Europejska planuje wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich i opiekuńczych. Ojcowie mieliby wykorzystywać 4 miesiące z rocznej przerwy, z której korzystały dotąd głównie matki, a pracownikom miałyby z kolei przysługiwać dodatkowe dni wolne.

Według nowych przepisów proponowanych przez Unię Europejską kobiety mogłyby stracić prawo do płatnej opieki nad dzieckiem przez 12 miesięcy od porodu. Jedną trzecią okresu wolnego od pracy po narodzinach potomstwa musiałby wyczerpać mężczyzna. Jeśli tego nie zrobi, para utraci szansę na płatny urlop w takim zakresie, jaki był możliwy do tej pory.

W Polsce korzystały z niego głównie kobiety, mając łącznie z urlopem macierzyńskim pełny rok płatnej opieki po porodzie. UE chciałaby je zaktywizować i zapewnić im równe szanse na rynku pracy.

Polski rząd dostosował do unijnych wymogów urlop wychowawczy, dlatego pełny wymiar urlopu wypoczynkowego w naszym kraju dziś należy do jednego z najwyższych w Europie. Jeśli w życie weszłyby dyrektywy proponowane przez UE, zmieni się definicja urlopu rodzicielskiego, który miałby być w pełni płatny (dzisiejszy urlop wychowawczy w rozumieniu Unii nie spełnia tego warunku). 

Ojcowie będą się zajmować niemowlętami przez 4 miesiące urlopu rodzicielskiego?

Gdybyśmy chcieli utrzymać obecne przepisy w tej kwestii, polskie władze musiałyby albo wydłużyć płatne urlopy macierzyńskie do 16 miesięcy (łącznie z dodatkowymi czterema miesiącami dla ojców), albo wprowadzić zasiłki za część urlopu wychowawczego.

Zmiany miałyby też dotyczyć urlopów opiekuńczych, z których przez 5 dni w roku mógłby korzystać każdy pracownik, który chciałby się w tym czasie zająć chorym członkiem rodziny - np. rodzicem w podeszłym wieku czy dzieckiem. Za ten czas miałoby im przysługiwać wynagrodzenie w wysokości zasiłku chorobowego.

Jeśli nowe przepisy zostałyby przyjęte przez Parlament Europejski i Radę UE, każde z państw członkowskich miałoby 2 lata na dostosowanie ich do nowego prawa.

Mężczyźni mają opiekować się dziećmi a kobiety szybciej wracać do pracy?

baby-17369_1280
fot.
fot. Pixaby.com, CC0 Public Domain Pictures

Krajowi specjaliści uważają, że mimo dobrych intencji, jakie przyświecają unijnym planom w kwestii aktywizacji zawodowej kobiet na rynku pracy po urodzeniu dziecka, to jednak nie uwzględniają realiów kulturowych. W Polsce nadal to kobiety w zdecydowanej większości rezygnują z obowiązków zawodowych po przyjściu na świat potomstwa. Unijne dyrektywy zmuszałyby młodych rodziców do sporych zmian w kwestii opieki nad niemowlętami.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 11.05.2017
Zagłosuj

Czy uważasz, że ojcowie powinni wykorzystywać 4 miesiące z rocznego urlopu rodzicielskiego?

Liczba głosów:

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π