Śmierć na SOR: Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysyła list do Ministra Zdrowia

04.09.2019 12:30
SOR
fot. Shutterstock

W związku z powtarzającymi się doniesieniami o zaniedbaniach na szpitalnych oddziałach ratunkowych na Śląsku, Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysłała pismo do Ministra Zdrowia z pytaniem, czy planowane są kontrole na SOR w innych częściach kraju.

 "W związku z komunikatem Najwyższej Izby Kontroli z dnia 4 sierpnia 2019 roku w sprawie zarządzenia kontroli na SOR-ach w Cieszynie, Częstochowie, Jaworznie, Rybniku i Tarnowskich Górach, Helsińska Fundacja Praw Człowieka pragnie zwrócić się do Pana z pytaniem, czy Ministerstwo Zdrowia rozważa podjęcie jakichś kontroli w pozostałych częściach kraju oraz czy planowane są stosowne działania w celu wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości" - zaczynają eksperci z HFPC list do Ministra Zdrowia.

Autorzy pisma tłumaczą, że w ostatnich miesiącach pojawiło się wiele doniesień na temat niebezpiecznych incydentów w szpitalnych oddziałach ratunkowych na terenie województwa śląskiego.

W marcu 2019 r., po dziewięciu godzinach spędzonych na SOR w Sosnowcu, zmarł 39-letni mężczyzna. Przyczyną śmierci był zator w nodze. Niedługo później przez 10 godzin pomocy nie udzielono mężczyźnie z bólem klatki piersiowej na SOR w Wodzisławiu Śląskim. Pacjent zmarł z powodu zawału serca po przewiezieniu do innego szpitala. Również w marcu 2019 r. zignorowana została młoda kobieta, która zemdlała na izbie przyjęć w Dąbrowie Górniczej. Pomocy udzielili jej inni pacjenci.

"Helsińska Fundacja Praw Człowieka pragnie podkreślić, że kolejne doniesienia medialne dotyczące sytuacji w szpitalnych oddziałach ratunkowych w województwie śląskim budzą duże zaniepokojenie" - piszą eksperci z HFPC.

Pełną treść listu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do Ministra Zdrowia znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: hfhr.pl