Sortowanie śmieci w trakcie kwarantanny - o czym zapominamy?

19.03.2020
Aktualizacja: 20.03.2020 23:16
Wyrzucanie śmieci a kwarantanna
fot. Shutterstock

Przypomnijmy - kwarantanna polega na całkowitej izolacji osób, które mają podejrzenie danej infekcji wynikające z dużego ryzyka zakażeń. W takiej sytuacji dla gospodarstw domowych istnieją konkretne instrukcje dotyczące noszenia maski przez chorego, korzystania z oddzielnej sypialni i łazienki oraz czyszczenia powierzchni wspólnych. Oznacza to, że śmieci od osób w czasie kwarantanny nie powinny być sortowane, jako zwykłe śmieci, a odpady medyczne. Jak jest w rzeczywistości?

Sortowanie śmieci w trakcie kwarantanny - o czym zapominamy?

- Odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną, należy traktować jak zwykłe śmieci, a nie odpady medyczne - wynika z informacji resortu klimatu i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną oraz w innych miejscach wyznaczonych do odbywania przez osoby kwarantanny, Główny Inspektor Sanitarny informuje, że odpady takie nadal należy traktować jako odpady komunalne"- poinformowano w środę na stronie resortu klimatu.

W załączonym dokumencie Justyna Mieszalska, dyrektor departamentu zdrowia publicznego i rodziny GIS tłumaczy, że kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie. Odbywa się ona po to, by zapobiec szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

- Wobec powyższego, odpady powstające w związku z kwarantanną w ramach zapobiegania CIVID-19 traktuje się jak odpady komunalne. Należy wskazać, że osoby przebywające w miejscu swojego zamieszkania chorują na różne choroby zakaźne, np. grypę, i z tego powodu odpady komunalne nie są zaliczane do medycznych odpadów o właściwościach zakaźnych - wyjaśniła Mieszalska.

PAP dotarła do wydanej 16 marca przez wojewodę kujawsko-pomorskiego instrukcji dotyczącej sposobu zabezpieczania i odbioru odpadów z miejsc kwarantanny. Co powinniśmy zrobić ze śmieciami pochodzącymi z kwarantanny?

Zgodnie z tą instrukcją odpady z miejsc kwarantanny muszą być zapakowane w czerwone worki przeznaczone dla odpadów medycznych. Zgodnie z tym dokumentem, za dostawę takich worków do miejsc kwarantanny mieliby odpowiadać wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Instrukcja wyjaśnia też, że w przypadku braku worków medycznych mogą być one zastąpione przez worki na gruz, które należy umieścić w zwykłych workach na odpady, ale obowiązkowo w kolorze czerwonym. W instrukcji czytamy ponadto, że odbiór takich odpadów z miejsc kwarantanny musi być realizowany przez zakłady utylizacji odpadów medycznych.

Czy myślicie, że jest szansa na takie zarządzanie śmieciami?

Źródło: GIS, PAP