Światowy Dzień Uśmiechu: Śmiech to najtańszy i najskuteczniejszy lek

Monika Piorun
06.10.2017 16:06
Światowy Dzień Uśmiechu: Śmiech to najtańszy i najskuteczniejszy lek
fot. Mary Evans Picture Library/East News

Lekarze potwierdzają, że śmiech to najtańszy lek na świecie. Śmiechoterapia (gelotologia), której twórcą był słynny Hunter "Patch" Adams, jest dziś powszechnie stosowana w leczeniu depresji, nowotworów a nawet cukrzycy czy AIDS.

Piorun w mózgu, czyli czym właściwie jest śmiech?

Z neurofizjologicznego punktu widzenia śmiech to impuls elektryczny, który przesyłany jest z naszego mózgu do przepony, skąd w postaci drgań rozchodzi się na nasze ciało. Co nam to daje? Okazuje się, że dzięki tej specyficznej reakcji jesteśmy w stanie wdychać więcej powietrza. Ile? Szacuje się, że szczery śmiech pozwala nam wchłaniać aż o 1,5 l więcej powietrza niż wtedy, kiedy jesteśmy zupełnie poważni.

Dzięki temu nasz mózg staje się lepiej dotleniony a przez to poprawia się nasz refleks, sprawność oraz koncentracja. Krew w naszych żyłach płynie szybciej, wzrasta tempo bicia naszego serca, mięśnie zaczynają nieznacznie drgać a lekki masaż wpływa ujędrniająco na skórę. Na dodatek nasz organizm zaczyna zwiększać wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Zahamowany natomiast zostaje proces wydzielania hormonów stresu (kortyzolu i adrenaliny).

Śmiech jest więc jak hormonalny lek sprzyjający ogólnej regeneracji ciała i wyraźnej poprawie samopoczucia. To jednak nie wszystko. Śmiejąc się wytwarzamy naturalne substancje przeciwzapalne.

Lecznicza moc śmiechu

Zbawienne działanie śmiechu jako jeden z pierwszych lekarzy docenił dr Hunter Campbell Adams. To on jest uważany za głównego propagatora śmiechoterapii, zwanej fachowo gelotologią (od greckiego słowa gelos oznaczającego śmiech).

Wszyscy zwracali się do niego per "Patch" a przydomek ten przyległ do niego na tyle skutecznie, że po latach posłużył jako tytuł filmu inspirowanego jego biografią. W tytułową postać wcielił się sam Robin Williams.

Dziś terapeutyczna rola śmiechu jest powszechnie aprobowana w medycynie. Neurofizjologom udało się potwierdzić, że podczas śmiechu aktywność elektryczna prawej i lewej półkuli mózgu staje się lepiej skoordynowana. Zaburzenia tego procesu mogą natomiast prowadzić do depresji, która w niektórych przypadkach może być nawet śmiertelna. Nie warto więc lekceważyć roli tej banalnej, jak mogłoby się wydawać, czynności. 

Dlaczego Twój mózg lubi, kiedy się śmiejesz?

Brytyjscy naukowcy potwierdzili, że podczas jednego, szczerego śmiechu ma tak stymulujące działanie na nasz mózg jak... zjedzenie 2 tys. tabliczek czekolady!

Kanadyjczycy z kolei udowodnili, że śmianie się ma też zbawienne działanie na pracę zespołową. Kiedy znajdujemy się w grupie, która często się wspólnie śmieje, jesteśmy w stanie pracować dużo skuteczniej i efektywniej. Nasz umysł funkcjonuje dużo lepiej, kiedy jesteśmy rozbawieni, rozluźnieni i mamy dobry nastrój.

Dla zdrowia najkorzystniej jest dojść do takiego momentu, kiedy ze śmiechu dosłownie lecą nam łzy a nasze ciało odczuwa rodzaj spazmów, przez które np. padamy na podłogę, nie mogąc powstrzymać gwałtownych emocji. Taki rodzaj "gimnastyki" działa na nasz organizm odprężająco, przyczyniając się do zregenerowania całego ciała, odciążenia mięśni brzucha, twarzy i ramion oraz ogólnej poprawy naszego samopoczucia.

Zagłosuj

Jak często się śmiejesz?

Liczba głosów:

Dr Clown - leczenie śmiechem

Zrzut ekranu 2017-10-06 o 14.50.48

Dr "Patch" Adams, w którego rolę wcielał się Robin Williams, zanim zaczął studiować medycynę przechodził załamanie nerwowe. Po chwilowym pobycie w szpitalu psychiatrycznym postanowił poświęcić się leczeniu innych. Kiedy rozpoczął praktykę lekarską zauważył, że smutne, przygnębione higienicznymi oddziałami dzieci zaczynają zdrowieć, jeśli poświęci się im wystarczająco dużo uwagi, spróbuje rozśmieszyć i odwrócić uwagę od bólu, z którym muszą sobie poradzić podczas choroby.

Odkrycie lekarza, które początkowo było negowane przez środowisko medyczne, wkrótce zostało potwierdzone naukowo. Ideę "leczenia śmiechem" realizują zaś rozsiane po całym świecie Fundacje "Dr Clown". Wolontariusze z charakterystycznym czerwonym nosem starają się pocieszyć w chorobie najmłodszych, przebywających często przez wiele tygodni a nawet miesięcy w szpitalach czy hospicjach.

Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu, który przypada 6 października wolontariusze Fundacji "Dr Clown" z  Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania i Warszawy wyjdą na ulice w przebraniach clownów, by rozdawać przechodniom... najtańszy lek na świecie - uśmiech!

Zrzut ekranu 2017-10-06 o 16.04.13 1

____

zdrowie.radiozet.pl/π