Zamknij

Fala powodziowa niesie w sobie wiele zanieczyszczeń. Służby sanitarne ostrzegają

27.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 17:12
Podtopienia na Podkarpaciu
fot. Albigowa. Podtopienia i zalania na skutek nawalnicy na Podkarpaciu. Grzegorz Bukala/REPORTER/East News

Od kilku tygodni pada. Wiele miejsc w Polsce zostało podtopionych, zalane zostały nie tylko ulice, ale również domy. Służby sanitarne wydały ostrzeżenie: fala powodziowa niesie w sobie wiele zanieczyszczeń oraz chorobotwórczych drobnoustrojów, dlatego należy pić wodę tylko z podstawionych beczkowozów (oczywiście po jej przegotowaniu) lub butelkowaną, oraz nie należy jeść zalanej żywności. 

Woda podczas powodzi niesie za sobą zarazki zakaźne schorzeń przewodu pokarmowego, m.in. duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz i innych.

– W brudnej wodzie aż roi się od chorobotwórczych drobnoustrojów, zanieczyszczeń biologicznych, chemicznych, mogą to być również substancje toksyczne, ale też wiele innych, których pochodzenia nie jesteśmy w stanie ustalić – ostrzegał podkarpacki wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor podczas spotkania z dziennikarzami. I dodał, że sanepid robi wszystko, aby zminimalizować zagrożenie epidemiologiczne na zalanych terenach.

– Na terenach, gdzie woda zacznie opadać, zaczniemy działać. Monitorowane są studnie i ujęcia wody, prowadzone akcje informacyjne, jak postępować z zalaną żywnością, jak oczyszczać pomieszczenia, jak uniknąć chorób zakaźnych – tłumaczył dr Sidor. I dodał: – Na razie nie zanotowano przypadków chorób zakaźnych czy zatruć, ale jest na to zbyt wcześnie. W chwili obecnej najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi, ich mienia oraz przygotowanie się na dalsze obfite opady deszczu – dodał dr Sidor.

Inspektor dał kilka ważnych rad dla osób, które oczyszczają swój dobytek. Poniżej kilka z nich:

 1. Pamiętaj, że woda, która zalała twój dobytek, to nie czysta woda z rzeki, ale woda, która "zbierała" pod drodze wszystkie zanieczyszczenia i drobnoustroje.
 2. Usuwając zanieczyszczenia, które woda przyniosła, trzeba zachować maksymalne, możliwe do utrzymania w takich warunkach zasady higieny.
 3. Wszystkie działania wykonuj w jak najwyższych butach gumowych, zabezpiecz się w rękawice gumowe, stosuj powszechnie dostępne środki chemiczne.
 4. Jeśli w czasie wykonywania tych prac nastąpi jakieś zadrapanie, skaleczenie, uszkodzenie ciała, to koniecznie zgłoś się od razu do lekarza. Wniknięcie drobnoustrojów do organizmu może grozić utratą zdrowia, a nawet życia.
 5. Zalane powodzią studnie oraz ujęcia wody, odkaź wapnem chlorowanym.
 6. Ściany, podłogi oraz sprzęty gospodarcze oczyść z osadów i odkaź przy użyciu chemicznych środków czyszczących. Pamiętaj, aby oczyścić, wysuszyć oraz odkazić (nawet kilkukrotnie) urządzenia sanitarne i miejsca ustępowe.
 7. Wywietrz, osusz i odmaluj pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, zwłaszcza te w których przechowuje się żywność oraz gdzie przebywają dzieci, osoby starsze i schorowane.
 8. Przedmioty, które zostaną uznane za przydatne do dalszego użytku, należy dokładnie wymyć, a następnie zdezynfekować poprzez gotowaniea, wyparzanie, wygrzewanie w gorącym piekarniku (w temperaturze 180 st. C), moczenie w roztworach środków dezynfekcyjnych (np. sztućce, garnki itp.)

Ważne

Zalane meble tapicerowane, materace, kołdry, poduszki należy wyrzucić, bo nie mogą być one odpowiednio zdezynfekowane

Co zrobić, by ustrzec się przed zatruciem po powodzi?

 1. Wodę do picia płukania owoców i warzyw spożywanych na surowo, do mycia zębów należy ZAWSZE GOTOWAĆ przed użyciem.
 2. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, jaja, ryby) oraz warzywa należy traktować jako zakażone i nie dopuszczać do ich zetknięcia z produktami gotowymi do spożycia, zwłaszcza gotowanymi i przeznaczonymi do spożycia na zimno lub przechowywania.
 3. Ręce należy myć dokładnie wodą z mydłem, czyszcząc również paznokcie: po każdej wizycie w toalecie lub ustępie, oporządzeniu zwierząt, oczyszczaniu warzyw, mięsa, jaj, przed przygotowywaniem posiłków, karmienia dziecka, pielęgnacji niemowląt.
 4. W razie zachorowania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i poddać się jego zaleceniom (być może zleci on szczepienia ochronne przeciwko durowi brzusznemu).

Na stronie Podkarpackiego Inspektoratu Sanitarnego znajdziecie również informacje:

Służby sanitarne będą dystrybuować środki odkażające.

Niestety prognoza pogody nie jest dla tych regionów optymistyczna. Zapowiadane są dalsze, gwałtowne ulewy. W województwie podkarpackim najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i przemyskim. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie.

Źródło: Podkarpacki Inspektorat Sanitarny/ PAP