Pijesz słodkie napoje w kinie? Mają niedopuszczalny poziom bakterii!

Monika Piorun
11.05.2018 15:52
Pijesz słodkie napoje w kinie? Mają niedopuszczalny poziom bakterii!
fot. Shutterstock

Śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez BBC przy współpracy z London Metropolitan University wykazało, że napoje z 3 największych sieci kin w Wielkiej Brytanii zawierają niedopuszczalny poziom bakterii (z rodzaju Salmonella i Listeria). W niektórych przypadkach normy były przekroczone nawet... 10 tys. razy! 

Szokujące wyniki badań przeprowadzonych w 30 salach kinowych, które upubliczniono w programie BBC „One Watchdog”, doprowadziły do tego, że brytyjski ekspert ds. zdrowia publicznego, Tony Lewis, wyraził oficjalne zaniepokojenie doniesieniami wskazującymi na „brak higieny”.

Ślady bakterii, które mogą powodować np. zatrucia pokarmowe, zidentyfikowano w napojach sprzedawanych przed seansami w 7 brytyjskich kinach. W 2 przypadkach ich stężenie było aż 10 tys. razy wyższe niż dopuszczalne normy.

Tony Lewis nie krył oburzenia i potwierdził, że:

To najwyższy poziom bakterii, jaki widziałem, a to oznacza, że sprzęt nie jest utrzymywany w czystości. Jest to szczególnie istotne, ponieważ tego typu napoje są natychmiastowo spożywane. To niepokojące.

Bakterie w napojach sprzedawanych przed seansami w kinach

Do badań zakwalifikowano słodkie napoje gazowane sprzedawane w 30 różnych salach kinowych należących do 3 brytyjskich sieci kinowych (Cineworld, Odeon i Vue). Przebadano po 10 kin każdej sieci. Testom poddano też kostki lodu dodawane do kubków z napojami oraz fotele, na których siedzieli widzowie (wraz z uchwytami na kubki). Pobrane próbki przesłano do London Metropolitan University i poddano je analizie w laboratorium.

Ślady bakterii z rodzaju Salmonella, powodującej silne zatrucia pokarmowe, wykryto w 2 oddziałach kin Odeon. Na uchwytach foteli, w których trzymane są napoje, zidentyfikowano zaś Listerię, która może przyczyniać się do listeriozy (groźnej choroby zakaźnej objawiającej się m.in. wysoką gorączką, biegunką, drgawkami bólem mięśni i stawów).

Przekroczone normy dotyczące zawartości bakterii w napojach (powyżej 1 tys. jednostek na 1 mililitr płynu) dotyczyły produktów sprzedawanych w 7 kinach:

  • 4 z nich należały do sieci Cineworld (jeden z przebadanych napojów miał 70-krotnie wyższy poziom bakterii niż dopuszczalne normy),
  • 2 do sieci Odeon (w jednym przypadku dopuszczalne normy zostały przekroczone aż... 10 tys. razy!),
  • 1 do sieci Vue (w jednym napoju stwierdzono 100-krotne przekroczenie dopuszczalnych norm).

Salmonella w napojach, Listeria w uchwytach na kubki

Zrzut ekranu 2018-05-11 o 16.02.28
fot. Shutterstock

W przypadku kostek lodu nieprawidłowości dotyczące przekroczenia dopuszczalnych norm zawartości bakterii (powyżej 1 tys. jednostek bakterii na 1 mililitr płynu) stwierdzono w 9 salach kinowych (4 razy w Cineworld, 2 razy w Vue i 3 w Odeon).

Największa liczba bakterii w lodzie została zidentyfikowana w kostkach lodu pochodzących z napojów sprzedawanych w sieci Odeon (w jednym mililitrze płynu znaleziono aż 10 milionów bakterii).

Mimo że na uchwytach foteli, w których trzymane są kubki, wykazano obecność Listerii, to jednak w przypadku próbek pobranych z tkanin kinowych siedzeń nie stwierdzono zagrożenia dla zdrowia klientów. Specjaliści uznali, że jest mało prawdopodobne, by pochodzące z nich patogeny mogły dostać się do ust. Podkreślili jednak, że właściciele kin zdają się nie przywiązywać wagi do zachowywania wystarczającej dbałości o higienę i nie biorą pod uwagę konsekwencji zdrowotnych, które mogą z tego wynikać. Co na to przedstawiciele sieci oskarżonych o zaniedbania?

Zagłosuj

Jak często kupujesz słodkie napoje gazowane przed seansem w kinie?

Liczba głosów:

Kina zachowują procedury higieniczne, ale czy widzowie mogą się czuć bezpieczni?

Odeon i Cineworld oświadczyły, że dozowniki do napojów sprzedawanych przed seansami są każdego dnia dokładnie czyszczone, codziennie opróżniane są też maszyny do lodu (myje się je zaś co tydzień). Raz dziennie oczyszczane są natomiast fotele, na których siedzą widzowie.

Właściciele sieci Odeon przyznali, że są zarówno „zaskoczeni”, jak i „rozczarowani” wynikami badań, które zaprezentowano w programie BBC „One Watchdog”. Potwierdzili też, że rozpoczęli już własne dochodzenie i planują „natychmiastowe kroki” w celu wzmocnienia procedur stosowanych w kinach w całej Wielkiej Brytanii.

Cineworld podkreśliło natomiast, że może pochwalić się maksymalnymi notami od władz lokalnych za przestrzeganie norm czystości, a podobne zasady w tej kwestii obowiązują we wszystkich oddziałach ich firmy.

Vue zupełnie wyparło się natomiast oskarżeń, które padły pod ich adresem za sprawą dziennikarskiego śledztwa. Kierownictwo sieci kin wytłumaczyło, że „codziennie przestrzega surowych procedur higienicznych”. Regularnie zleca też niezależne testy przeprowadzane przez wykwalifikowanego mikrobiologa klinicznego, który współpracuje z zewnętrznymi specjalistami badającymi normy bezpieczeństwa dotyczące wody/napojów gazowanych itp.

W Polsce do Cineworld należy sieć Cinema City, a do Vue sieć Multikin. Obie firmy poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie (czekamy na odpowiedź). Wkrótce przedstawimy ich stanowiska na temat zachowywania procedur higienicznych w polskich oddziałach kin.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: BBC

________

zdrowie.radiozet.pl/π