Ślina kleszczy lekiem na choroby serca? Ważne odkrycie naukowców

Monika Piorun
27.06.2017 15:59
Ślina kleszczy lekiem na choroby serca? Ważne odkrycie naukowców
fot. Pixaby.com/CC0 Public Domain

Badacze z Uniwersytetu w Oksfordzie twierdzą, że białka zawarte w ślinie kleszczy mogą zostać wykorzystane do produkcji leków zapobiegającym m.in. zapaleniu mięśnia sercowego, prowadzącemu do nagłej śmierci sercowej.

Substancje zawarte w ślinie kleszczy zostały uznane przez oksfordzkich naukowców za istną "kopalnię złota" do produkcji nowych leków. Niezwykłe właściwości ich wydzieliny mogą posłużyć do stworzenia preparatów przeciwko poważnym problemom z sercem a nawet środków ograniczających ryzyko udaru, zapalenia trzustki czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Na razie naukowcy są na etapie badań laboratoryjnych, dlatego zanim uda się stworzyć leki na bazie wydzieliny kleszczy, miną pewnie jeszcze długie lata. Wyniki badań, które opublikowano na łamach Scientific Reports dają jednak nadzieję na rozwój badań, dzięki którym będzie można zapobiegać m.in. nagłej śmierci sercowej z powodu niewykrytych odpowiednio wcześnie nieprawidłowości w budowie mięśnia sercowego.

Przeciwzapalne właściwości śliny kleszczy

Uwagę ekspertów wzbudziła niesamowita zdolność kleszczy do tego, by atakować swoje ofiary zupełnie niepostrzeżenie, używając do tego celu niezwykle silnych substancji znieczulających. Okazuje się, że białka zawarte w ich ślinie mogą neutralizować i blokować działanie tzw. chemokin, wydzielanych w efekcie odpowiedzi immunologicznej organizmu m.in. podczas zapalenia mięśnia sercowego, ataku serca czy udaru niedokrwiennego mózgu.

Shoumo Bhattacharya, główny autor badania i profesor medycyny z Uniwersytetu w Oksfordzie, wyjaśnia, że:

Można nie lubić kleszczy, ale opierając się na wynikach ostatnich badań, dzięki tym małym stworzeniom możemy mieć nadzieję na uratowanie życia wielu ludzi. Wykorzystując przeciwzapalne właściwości ich śliny wkrótce będą mogły powstać leki na poważne choroby serca. Będzie je można wykorzystać również do leczenia innych chorób, w przypadku których zapobieganie stanom zapalnym może odgrywać istotną rolę - tj. zawał serca, udar, zapalenie trzustki czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Opinię tę potwierdza też prof. Jeremy Pearson z brytyjskiej Fundacji Serca:

Kleszcze mogą być uważane za okropne, ale mogą nam pozwolić na odkrycie nowych sposobów na leczenie całego szeregu chorób, wobec których dotąd pozostawaliśmy niemal zupełnie bezradni. Choć droga do tego będzie długa, to wszystko wskazuje na to, że ślina kleszczy może wyznaczyć nam zupełnie nowy i niekonwencjonalny obszar do dalszych badań.

Zobacz także

źródło: University of Oxford

________

zdrowie.radiozet.pl/BBC/π