Śledztwo w sprawie zatrucia dzieci z podstawówki w Mielcu

Monika Piorun
05.05.2017 10:47
Śledztwo w sprawie zatrucia dzieci z podstawówki w Mielcu
fot. Karetka pogotowia i policja przed szkołą podstawową w Mielcu. 45 uczniów trafiło do szpitala z podejrzeniem podtrucia. PAP/Darek Delmanowicz

Policja wszczęła śledztwo w sprawie narażenia uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Milecu na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 4 maja w trakcie szkolnej akademii doszło tam do zbiorowego zatrucia.

45 uczniów z podejrzeniem podtrucia trafiło do szpitala. Hospitalizowano 37 z nich, pozostali po badaniach mogli wrócić do swoich domów. Dzieci z klas od czwartej do szóstej (w wieku ok. 12-13 lat) mdlały, wymiotowały, miały kłopoty z oddychaniem, skarżyły się na bóle głowy i brzucha. Z placówki ewakuowano w sumie 389 uczniów oraz 35 nauczycieli.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mielcu - mł. asp. Urszula Chmura wyjaśnia:

Skoncentrujemy się głównie na opiniach lekarzy, którzy przebadali dzieci. Zostaną także przeprowadzone badania krwi pobranej od uczniów.

W piątek w szkole nie będą się odbywały żadne zajęcia. Placówka będzie zamknięta.

Zrzut ekranu 2017-05-05 o 10.03.54

Niestety nadal nie wiadomo, co mogło być przyczyną zatrucia. Rzecznik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Marcin Batleja potwierdziła, że strażakom, którzy pracowali w czwartek na miejscu zdarzenia, nie udało się znaleźć w powietrzu żadnych toksycznych substancji. Inspektorzy sanepidu po zbadaniu żywności w szkolnej stołówce wykluczyli też możliwość zatrucia pokarmowego. 

W piątek rozpocznie się badanie próbek materiałów budowlanych z sali gimnastycznej. Jesienią 2016 roku pomieszczenie to było remontowane. Eksperci sprawdzą, czy nie doszło do ulatniania się substancji, które mogłyby spowodować masowe zatrucie. Policjanci pobrali też od uczniów krew, która trafiła już do policyjnego laboratorium. Trwają przesłuchania świadków zdarzenia - nauczycieli, dyrekcji oraz personelu zatrudnionego w placówce.

Zobacz także

17504084

Mielec, 04.05.2017. Strażacy przed szkołą podstawową w Mielcu. Czterdzieścioro pięcioro uczniów szkoły trafiło w czwartek, 4 bm., do szpitala z podejrzeniem podtrucia; dzieci mdlały, wymiotowały, miały kłopoty z oddychaniem, skarżyły się na bóle głowy i brzucha. Ze szkoły ewakuowano pozostałych uczniów i personel - w sumie ok. 400 osób. Policja i straż ustalają przyczyny zdarzenia.

fot. PAP/Darek Delmanowicz 

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAP/π