Epidemia żółtaczki na Śląsku? Prawie 150 razy więcej zachorowań niż rok temu

Monika Piorun
11.12.2017 12:53
Epidemia żółtaczki na Śląsku? Prawie 150 razy więcej zachorowań niż rok temu
fot. East News

Dramatyczny wzrost przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A wśród mieszkańców województwa śląskiego. Do 30 listopada zachorowało aż 438 osób. W ubiegłym - 2016 roku - zanotowano zaledwie 3 podobne przypadki, zaś w 2015 - 7. Epidemiolodzy nie potrafią ustalić źródła zarażeń. 

Ślązacy mają problem z chorobą brudnych rąk

Od lat nie notowano tak drastycznego wzrostu zachorowań na żółtaczkę pokarmową. Do tej pory w ciągu roku zdarzały się jedynie pojedyncze przypadki "choroby brudnych rąk". Katowicki sanepid po raz kolejny ogłosił rekordową liczbę przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A.

Największy problem ma województwo śląskie, gdzie do końca listopada WZW A zdiagnozowano aż u 438 pacjentów (146 razy więcej niż rok wcześniej). Najwięcej chorych zanotowano w Sosnowcu, gdzie od początku 2017 roku zachorowało aż 196 osób.

Zachorowania na WZW A w województwie śląskim w latach 2012-2017 (dane do 30 listopada 2017 roku)

Zrzut ekranu 2017-12-11 o 10.22.25 1
fot. WSSE Katowice

Zobacz także

Przegotowana woda - nawet do mycia zębów!

Epidemiolodzy zalecają Ślązakom picie wyłącznie przegotowanej wody i używanie jej nawet do płukania zębów podczas szczotkowania. Oprócz tego niezbędna jest dbałość o przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej, dokładne mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem.

Choć w niektórych punktach są jeszcze dostępne szczepionki przeciwko żółtaczce typu A, to jednak wytwórnie narzekają, że zapotrzebowanie w ostatnich tygodniach jest tak wielkie, że nie nadążają z ich produkcją.

Szczepienia nie są obowiązkowe, polecane są jednak osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej zachorowalności na WZW typu A, dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, która nie chorowała jeszcze na żółtaczkę pokarmową oraz osobom zatrudnionym przy dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych lub konserwacji urządzeń służących pozbywaniu się nieczystości.

Liczba zachorowań na WZW A w województwie śląskim w 2017 roku:

Zrzut ekranu 2017-12-11 o 10.24.53 1
fot. WSSE Katowice

Zobacz także

Jak się można zarazić żółtaczką typu A?

Zrzut ekranu 2017-10-18 o 16.43.33 1
fot. WSSE Katowice

Służby sanitarne nie ogłosiły jeszcze epidemii, ale podkreślają, że tendencja jest niepokojąca a wzrost zachorowań na żółtaczkę pokarmową jest niepokojący.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A wywoływane jest przez wirusa zapalenia wątroby (HAV), którego jedynym rezerwuarem są ludzie wydalający go wraz z kałem. Do zakażenia może dojść m.in. przez:

  • spożycie skażonego jedzenia (nieumytych owoców/warzyw) lub wody
  • bezpośredni kontakt z zakażonym (wirus może się przenieść, kiedy nie umyjemy rąk po wyjściu z toalety)
  • kontakty seksualne (analne lub oralno-analne poprzez kontakt z częściami ciała, na których znajduje się wirus HAV)
Zagłosuj

Czy jesteś zaszczepiona/zaszczepiona przeciwko WZW typu A?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/WSSE Katowice/π