Zamknij

Koniec ze skierowaniem do okulisty i dermatologa? Apel w imieniu pacjentów

Monika Piorun
05.06.2018 12:06
Skierowania do dermatologa i okulisty nie będą potrzebne? Interwencja Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca
fot. East News

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wystąpił do ministra zdrowia o zniesienie konieczności uzyskiwania odrębnych skierowań do okulisty lub dermatologa przez pacjentów. Wprowadzone w 2015 roku przepisy miały skrócić kolejki do lekarzy, ale stały się tylko dodatkowym problemem – zwłaszcza dla osób cierpiących na przewlekłe choroby.

Najdłużej na wizytę u dermatologa oczekuje się w Tarnowie (46 dni) – najkrócej w Gliwicach i Łomży (11 dni). Niestety w całym kraju umówienie się na bezpłatną wizytę u lekarza specjalisty (m.in. dermatologa czy okulisty) wymaga wcześniejszego uzyskania skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Skierowanie do specjalisty miało skrócić kolejki do lekarzy, ale tylko skomplikowało życie pacjentom

Ponad 3 lata temu (w styczniu 2015 roku) wprowadzono w życie przepisy, które miały częściowo rozwiązać problem z długimi kolejkami do lekarzy. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej (finansowanych ze środków publicznych) pacjenci, którzy w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej chcą skorzystać z fachowej pomocy dermatologa lub okulisty, muszą najpierw uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (poz).

Przed wejściem w życie nowych przepisów NFZ argumentował, że większość pacjentów podczas wizyt u tych specjalistów wymaga jedynie podstawowych badań, które jest w stanie wykonać lekarz poz. W praktyce okazało się, że interniści nie zawsze mają wystarczającą wiedzę, by pomóc pacjentom i od razu kierują takie osoby do stosownego specjalisty. Największy problem mają z tym ludzie cierpiący na choroby przewlekłe (m.in. łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów), którzy często korzystają z porad lekarskich.

Chorzy na łuszczycę mają utrudniony dostęp do dermatologów

O zniesienie komplikujących życie przepisów apelowały już środowiska pacjentów chorych na łuszczycę, Parlamentarny Zespół ds. Łuszczycy oraz Krajowa Konsultant w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Argumentowano, że lekarze poz, którzy podejmowali się leczenia tej przypadłości, w wielu przypadkach powodowali... zaostrzenie objawów choroby! Pacjenci sporo ryzykują, ponieważ łuszczycy towarzyszy wiele dolegliwości współistniejących, m.in.:

Dostęp do fachowej opieki specjalistycznej dla chorych na łuszczycę ma ogromne znaczenie, a konieczność uzyskiwania skierowań do dermatologa znacznie komplikuje im życie i naraża na kolejne problemy zdrowotne.

Dermatolodzy lub okuliści powinni przyjmować wszystkich pacjentów bez skierowania?

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec uznał, że obowiązujące obecnie przepisy powinny być zniesione. W tym celu skierował specjalne pismo do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w którym apeluje o to, by pacjenci nie musieli uzyskiwać dodatkowego skierowania do dermatologa lub okulisty.

Jak wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec:

Sytuacja, w której pacjenci muszą dwukrotnie dzielić się swoim problemem zdrowotnym, tj. z lekarzem POZ oraz lekarzem dermatologiem, może powodować, iż osoby te celem szybszego kontaktu ze specjalistą rezygnują ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Zauważyć należy, iż w przypadku zniesienia obowiązku posiadania skierowania pacjent ma szansę na szybsze postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia.

 

Rzecznik Praw Pacjenta zadeklarował chęć współpracy i wsparcie przy wdrażaniu rozwiązań tego problemu. Zaznaczył również, że w przypadku odpowiedzi odmownej prosi o „wskazanie aktualnych analiz dotyczących wpływu obowiązujących przepisów na czas oczekiwania świadczenia”. Z danych udostępnionych przez NFZ wynika bowiem, że średni czas oczekiwania na wizytę w poradni dermatologicznej w poszczególnych województwach waha się od około 11 do 46 dni.

Zobacz także

Jak długo trzeba czekać na wizytę u dermatologa w Polsce?

Średni czas oczekiwania na konsultację w poradni dermatologicznej w Polsce (na podst. danych NFZ)

Zrzut ekranu 2018-06-05 o 10.30.55
fot.
fot. rpp.gov.pl

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_______

zdrowie.radiozet.pl/π