Oceń
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wystąpił do ministra zdrowia o zniesienie konieczności uzyskiwania odrębnych skierowań do okulisty lub dermatologa przez pacjentów. Wprowadzone w 2015 roku przepisy miały skrócić kolejki do lekarzy, ale stały się tylko dodatkowym problemem – zwłaszcza dla osób cierpiących na przewlekłe choroby.
Najdłużej na wizytę u dermatologa oczekuje się w Tarnowie (46 dni) – najkrócej w Gliwicach i Łomży (11 dni). Niestety w całym kraju umówienie się na bezpłatną wizytę u lekarza specjalisty (m.in. dermatologa czy okulisty) wymaga wcześniejszego uzyskania skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Skierowanie do specjalisty miało skrócić kolejki do lekarzy, ale tylko skomplikowało życie pacjentom
Ponad 3 lata temu (w styczniu 2015 roku) wprowadzono w życie przepisy, które miały częściowo rozwiązać problem z długimi kolejkami do lekarzy. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej (finansowanych ze środków publicznych) pacjenci, którzy w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej chcą skorzystać z fachowej pomocy dermatologa lub okulisty, muszą najpierw uzyskać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (poz).
Przed wejściem w życie nowych przepisów NFZ argumentował, że większość pacjentów podczas wizyt u tych specjalistów wymaga jedynie podstawowych badań, które jest w stanie wykonać lekarz poz. W praktyce okazało się, że interniści nie zawsze mają wystarczającą wiedzę, by pomóc pacjentom i od razu kierują takie osoby do stosownego specjalisty. Największy problem mają z tym ludzie cierpiący na choroby przewlekłe (m.in. łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów), którzy często korzystają z porad lekarskich.
Chorzy na łuszczycę mają utrudniony dostęp do dermatologów
O zniesienie komplikujących życie przepisów apelowały już środowiska pacjentów chorych na łuszczycę, Parlamentarny Zespół ds. Łuszczycy oraz Krajowa Konsultant w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Argumentowano, że lekarze poz, którzy podejmowali się leczenia tej przypadłości, w wielu przypadkach powodowali... zaostrzenie objawów choroby! Pacjenci sporo ryzykują, ponieważ łuszczycy towarzyszy wiele dolegliwości współistniejących, m.in.:
- insulinooporność,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- choroba niedokrwienna serca,
- miażdżyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- dyslipidemia,
- choroba Crohna,
- zapalenie stawów.
Dostęp do fachowej opieki specjalistycznej dla chorych na łuszczycę ma ogromne znaczenie, a konieczność uzyskiwania skierowań do dermatologa znacznie komplikuje im życie i naraża na kolejne problemy zdrowotne.
Dermatolodzy lub okuliści powinni przyjmować wszystkich pacjentów bez skierowania?
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec uznał, że obowiązujące obecnie przepisy powinny być zniesione. W tym celu skierował specjalne pismo do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w którym apeluje o to, by pacjenci nie musieli uzyskiwać dodatkowego skierowania do dermatologa lub okulisty.
Jak wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec:
Sytuacja, w której pacjenci muszą dwukrotnie dzielić się swoim problemem zdrowotnym, tj. z lekarzem POZ oraz lekarzem dermatologiem, może powodować, iż osoby te celem szybszego kontaktu ze specjalistą rezygnują ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Zauważyć należy, iż w przypadku zniesienia obowiązku posiadania skierowania pacjent ma szansę na szybsze postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia.
Rzecznik Praw Pacjenta zadeklarował chęć współpracy i wsparcie przy wdrażaniu rozwiązań tego problemu. Zaznaczył również, że w przypadku odpowiedzi odmownej prosi o „wskazanie aktualnych analiz dotyczących wpływu obowiązujących przepisów na czas oczekiwania świadczenia”. Z danych udostępnionych przez NFZ wynika bowiem, że średni czas oczekiwania na wizytę w poradni dermatologicznej w poszczególnych województwach waha się od około 11 do 46 dni.
Jak długo trzeba czekać na wizytę u dermatologa w Polsce?
Średni czas oczekiwania na konsultację w poradni dermatologicznej w Polsce (na podst. danych NFZ)
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
- Lekarz mów jak jest na SOR-ze po likwidacji izby wytrzeźwień
- Jak się jada w polskich szpitalach? Wyniki kontroli szpitalnego jedzenia
- Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców czuwających przy dzieciach
- Ile naprawdę zarabia się w szpitalach. Lista płac
_______
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł