Skandal z medycznymi Nagrodami Nobla w tle

Monika Piorun
06.09.2016 18:53
Skandal z medycznymi Nagrodami Nobla w tle
fot. Skandal z medycznymi Nagrodami Nobla w tle

Z 50-osobowego grona specjalistów decydujących o przyznaniu tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny usunięto dwóch członków odpowiedzialnych za zamieszanie dotyczące kontrowersyjnego transplantologa - Paolo Macciariniego.

Zwykle najbardziej burzliwe są obrady w sprawie nominacji do prestiżowych Nagród Nobla. W tym roku jednak sporym echem w świecie odbiła się decyzja związana z wykluczeniem Andersa Hamstena oraz Harriet Wallberg z gremium wybierającego kolejnego laureata tej nagrody. 

Dlaczego zdecydowano się na taki krok zaledwie miesiąc przed ogłoszeniem nazwiska zdobywcy nowego Nobla?

Wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy do słynnego Instytutu Karolinska trafił światowy pionier transplantologii Paolo Macciarini. Włoch zasłynął tym, że jako jeden z pierwszych lekarzy zaczął przeprowadzać transplantacje tchawicy z użyciem komórek macierzystych.

1 nobel
fot. Karolinska Institute

Kontrowersyjny włoski transplantolog Paolo Macciarini

Niedawno wyszły jednak na jaw zaniedbania, które doprowadziły do śmierci dwóch pacjentów. Trzecia osoba leczona przez włoskiego lekarza nadal żyje, ale znajduje się pod stałą opieką specjalistów i nadal przebywa w szpitalu.

Z tego powodu pół roku temu - w marcu 2016 roku - dr Macciarini został zwolniony, a szwedzka prokuratura rozpoczęła dochodzenie w sprawie przeszczepów sztucznych tchawic z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Zabiegi miały być wykonywane w latach 2011-2012, choć nie dokonano ich szczegółowej analizy naukowej. Zastosowanie tego typu metod nie było podyktowane koniecznością ratowania życia.

Transplantolog nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Nie uważa też, że stosowane przez niego metody nie mają podstaw naukowych i szkodzą pacjentom.

Niestety odpowiedzialnością za jego działania został obarczony również wicekanclerz Instytutu Karolinska - Anders Hamsten - który sam zdecydował się podać do dymisji oraz pełniąca funkcję rektora Instytutu - Harriet Wallberg. Kobieta została w tym tygodniu usunięta ze Szwedzkiej Rady Szkolnictwa Wyższego.

nobel_obel
fot. Karolinska Institute

Harriet Wallberg oraz Anders Hamsten wykluczeni z komitetu przyznającego tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π