Zamknij

Nie chcą się szczepić przeciw COVID-19? Będą płacić za swoje leczenie

09.11.2021 09:26
Xiao Yijiu/Xinhua News/East News
fot. Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Nie chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, to nie będą leczeni za publiczne pieniądze, gdy dojdzie do zakażenia. Takie zasady wprowadza Singapur. Surowe prawo jest konsekwencją pogarszającej się sytuacji pandemicznej w kraju.

Mieszkańcy Singapuru, którzy zostali zakwalifikowani do szczepień przeciw COVID-19, ale nie chcieli się zaszczepić, nie będą już leczeni za publiczne pieniądze, jeśli zapadną na tę chorobę – ogłosiło singapurskie ministerstwo zdrowia.

Nie chcesz się szczepić? Nie korzystaj z publicznej pomocy

W Singapurze w pełni zaszczepionych jest około 85 proc. spośród kwalifikujących się do tego mieszkańców, a 18 proc. otrzymało już dawki przypominające. 

Jednak w ostatnich tygodniach doszło do nagłego nawrotu pandemii. Od połowy września na COVID-19 zmarło ponad 400 osób, z czego większość nie była zaszczepiona.

Dotychczas koszty leczenia pacjentów z COVID-19 w Singapurze pokrywał rząd, ale od 8 grudnia osoby ''niezaszczepione z wyboru'', jeśli zapadną na tę chorobę, będą musiały płacić za leczenie z własnej kieszeni.

- Obecnie osoby niezaszczepione stanowią znaczną większość tych, które potrzebują intensywnej opieki w szpitalach, i nieproporcjonalnie przyczyniają się do obciążenia zasobów naszej służby zdrowia – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej resortu zdrowia.

Służba zdrowia w Singapurze opiera się w dużej mierze na sektorze prywatnym, a pracownicy muszą odkładać część zarobków na specjalne konta zdrowotne, więc niezaszczepieni wciąż mają możliwość uzyskania leczenia w ramach opłacanych pakietów medycznych i ubezpieczeń.

Minister zdrowia Singapuru Ong Ye Kung przyznał jednak, że rząd musi ''wysłać ten ważny sygnał, żeby się zaszczepić, jeśli ktoś jest zakwalifikowany''.

Leczenie COVID-19 będzie wciąż w pełni darmowe dla osób zaszczepionych i niemogących się zaszczepić, w tym dzieci poniżej 13. roku życia i osób z przeciwwskazaniami natury medycznej. W przypadku osób, które przyjęły dotąd tylko jedną dawkę szczepionki, leczenie będzie darmowe do 31 grudnia, by dać im czas na pełne zaszczepienie.

Źródło: PAP/Andrzej Borowiak