Sekretarki medyczne: sposób na rozwiązanie problemów w służbie zdrowia?

Monika Piorun
25.01.2018 18:09
Sekretarki medyczne: sposób na rozwiązanie problemów w służbie zdrowia?
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Łukasz Szumowski ogłosił priorytety resortu zdrowia. Nowy minister zapowiada walkę z biurokracją, w czym pomóc mają m.in. sekretarki medyczne, które zastąpią lekarzy i pielęgniarki przy wypełnianiu dokumentów.

Więcej czasu dla pacjentów, mniej formalności

Lekarze i pielęgniarki mają zajmować się opieką nad pacjentami. W żmudnym wypełnianiu recept i uzupełnianiu danych niezbędnych do poprawnego wypełnienia wszystkich dokumentów pomogą im sekretarki medyczne.

W taki sposób minister zdrowia chce walczyć z bezsensowną biurokracją w wielu polskich placówkach medycznych, w których specjaliści muszą poświęcać zbyt dużo czasu na "papierkową robotę". Wszystkie formalności dotyczące personelu medycznego mają zostać ograniczone do minimum, by móc się skupić na skutecznej pomocy pacjentom.

Zmiany planowane są także w kwestii dyżurów medycznych. Projekt w tej sprawie jest jeszcze omawiany. Nie będzie jednak nacisku na to, by rozwiązać problemy kadrowe w polskich szpitalach poprzez sprowadzanie lekarzy m.in. ze Wschodu, o czym dyskutowano w przeszłości.

Zobacz także

Priorytety resortu zdrowia

Oprócz walki z biurokracją minister Szumowski zapowiada, że kierowany przez niego resort postawi na dialog - z rezydentami, organizacjami pacjenckimi, lekarzami wypowiadającymi klauzulę opt-out i wszystkimi, którym zależy na poprawie sytuacji w służbie zdrowia.

Jednym z głównych celów działań Ministerstwa Zdrowia ma też być informatyzacja - wprowadzenie e-recept czy koordynacja planowanej na lipiec 2018 elektronicznej wersji zwolnień lekarskich.

Planowana jest także zmiana wyceny niektórych świadczeń medycznych oraz zwiększenie kontroli nad wywozem dostępnych w Polsce leków za granicę. Większy nacisk ma być także postawiony na stosowanie innowacyjnych rozwiązań w medycynie, wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz badania naukowe.

Na co mogą liczyć pacjenci? Polakom ma być łatwiej leczyć najbardziej popularne choroby, które prowadzą do największej liczby zgonów (m.in. choroby układu krążenia i nowotwory). Planowane jest wprowadzenie nowych standardów opieki okołoporodowej. Ma być też więcej możliwości łagodzenia bólu dla osób, które cierpią z powodu przewlekłych chorób.

Niewiele ma się zmienić za to w kwestii dostępu do antykoncepcji awaryjnej czy w przypadku ustawy dotyczącej tzw. sieci szpitali. Dla nowego ministra ważniejszym problemem jest np. walka ze smogiem oraz pomoc seniorom poprzez dążenie do zwiększenia liczby geriatrów w Polsce. 

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z priorytetami wyznaczonymi przez nowego ministra zdrowia?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/MZ/π