Sejmowa podkomisja ustali, czy pacjenci będą mogli korzystać z marihuany medycznej

Monika Piorun
21.10.2016 14:45
Sejmowa podkomisja ustali, czy pacjenci będą mogli korzystać z marihuany medycznej
fot. Medyczna marihuana, East News

Do końca listopada posłowie będą pracowali nad sprecyzowaniem zasad dostępu do marihuany medycznej i uprawy tej rośliny w celu uśmierzania bólu pacjentów onkologicznych. 

Politycy z sejmowej komisji zdrowia postanowili zająć się projektem Piotra Liroya-Marca dotyczącym zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czy po uzyskaniu zezwolenia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego będzie można legalnie hodować tę roślinę na potrzeby terapii osób cierpiących na nowotwory i inne poważne choroby (m.in. stwardnienie rozsiane lub padaczka lekooporna)? Na razie 9 posłów przez kolejny miesiąc będzie starało się doprecyzować założenia nowych przepisów, które mają ułatwić dostęp do medycznej marihuany dla pacjentów.

To lekarze będą decydować, w którym przypadku konwencjonalne metody są zbyt obciążające dla organizmu lub na tyle nieskuteczne, że nie ma przeciwwskazań do zastosowania alternatywnych metod leczenia. Na razie nie wiadomo jednak, jacy specjaliści będą mogli przepisywać terapię medyczną marihuaną lub olejem z tej rośliny.

Przeczytaj: Olej z marihuany - lek czy narkotyk?

Dżem z marihuany?

dżem
fot. East News/Associated Press

Choć minister zdrowia Konstanty Radziwiłł deklaruje, że nie jest zwolennikiem zwiększenia dostępu do medycznej marihuany dla pacjentów, to jednak projekt nowych przepisów sejmowej podkomisji zdrowia zakłada spore zmiany w tym zakresie.

Przeczytaj: Medyczna marihuana nie może być dostępna jak witamina C

Zarówno pacjenci, jak i ich prawni opiekunowie, fundacje, organizacje społeczne oraz instytucje naukowe po uzyskaniu zezwolenia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego mogliby uprawiać konopie inne niż włókniste na potrzeby terapii wspomagających leczenie niektórych chorób. Powierzchnia upraw nie mogłaby jednak przekraczać zapotrzebowania na 120 dni kuracji dla osób, które miałyby prawo z niej skorzystać. 

Nowe przepisy dawałyby też lekarzom możliwość legalnego i kontrolowanego leczenia za pomocą niezarejestrowanych przetworów u pacjentów w określonych ustawą przypadkach, w których zastosowanie tej rośliny może wskazywać na możliwość poprawy stanu zdrowia lub ich jakości życia.

Wraz z końcem listopada 2016 posłowie z sejmowej podkomisji zdrowia mają przedstawić wszystkie szczegóły dotyczące dostępu do medycznej marihuany dla wybranej pacjentów. 

Zagłosuj

Czy popierasz projekt zwiększenia dostępu do medycznej marihuany dla pacjentów?

Liczba głosów:

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π