Do lekarza bez ubezpieczenia? Sejm przyjął nowelizację ustawy o podstawowej opiece medycznej

Monika Piorun
04.11.2016 19:31
Do lekarza bez ubezpieczenia? Sejm przyjął nowelizację ustawy o podstawowej opiece medycznej
fot. Sejm przyjął nowelizację ustawy o podstawowej opiece medycznej

Czeka nas kolejna rewolucja w służbie zdrowia. Zgodnie z nowelą, którą przyjął Sejm, nieubezpieczeni pacjenci znów będą mieli dostęp do podstawowej opieki medycznej. Za darmo z konsultacji lekarskiej będzie można skorzystać także podczas świąt oraz w czasie dyżurów nocnych.

Polscy posłowie opowiedzieli się za przyjęciem nowelizacji rządowej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Nowe rozporządzenia poparło 247 uprawnionych do głosowania. Przeciw było 165, a od głosu wstrzymały się 4 osoby.

Według nowych przepisów każdy pacjent - także ten, który nie płaci za ubezpieczenie zdrowotne - będzie miał prawo do bezpłatnego korzystania z pomocy medycznej. 

Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie już obciążał pacjenta kosztami dostępu do podstawowych świadczeń i nie będzie weryfikował uprawnień do korzystania z nich.

Nie dotyczy to jednak leków refundowanych, z których będą mogły korzystać tylko określone grupy chorych. Nie poniesiemy żadnych kosztów tylko w przypadku korzystania z podstawowej opieki. Nawet jeśli będziemy zmuszeni leczyć się podczas świąt lub nasz stan zdrowia będzie wymagał interwencji lekarskiej w nocy.

Koniec z medycznymi absurdami?

cedric

fot. Cedric Hatto, East News

Nowe zasady mają na celu ograniczenie sytuacji, w czasie których ludzie rezygnowali z fachowej pomocy medycznej i narażali własne życie w obawie przed koniecznością ponoszenia opłat za leczenie.

Okazuje się, że po dokładnym przeliczeniu kosztów, weryfikowanie uprawnień pacjentów jest dużo droższe niż samo udzielenie im niezbędnej pomocy.

Nie dość, że z powodu zbyt rygorystycznych przepisów ludzie bali się chodzić do lekarza, to jeszcze z powodu zwłoki w leczeniu, ich stan zdrowia w konsekwencji wymagał potem specjalistycznej pomocy, która jest jeszcze bardziej kosztowna. Natychmiastowa interwencja może zapobiec takim przypadkom.

Nie będziemy musieli się też już obawiać wszczęcia przez NFZ procedury windykacyjnej, jeśli w stosownym terminie nie przedstawiliśmy wniosku o ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli ponownie zgłosimy chęć korzystania z tych świadczeń, nie poniesiemy żadnych kosztów leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

W ramach nowych przepisów podjęto również decyzję o zwiększeniu budżetu (ze 142 mln do 162 mln) na zakup m.in. szczepionek przeciwko pneumokokom, którymi od 2017 roku będą obowiązkowo szczepione noworodki.

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π