Do lekarza bez ubezpieczenia? Sejm przyjął nowelizację ustawy o podstawowej opiece medycznej

Monika Piorun
04.11.2016 19:31
Do lekarza bez ubezpieczenia? Sejm przyjął nowelizację ustawy o podstawowej opiece medycznej
fot. Sejm przyjął nowelizację ustawy o podstawowej opiece medycznej

Czeka nas kolejna rewolucja w służbie zdrowia. Zgodnie z nowelą, którą przyjął Sejm, nieubezpieczeni pacjenci znów będą mieli dostęp do podstawowej opieki medycznej. Za darmo z konsultacji lekarskiej będzie można skorzystać także podczas świąt oraz w czasie dyżurów nocnych.

Polscy posłowie opowiedzieli się za przyjęciem nowelizacji rządowej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Nowe rozporządzenia poparło 247 uprawnionych do głosowania. Przeciw było 165, a od głosu wstrzymały się 4 osoby.

Zobacz także

Według nowych przepisów każdy pacjent - także ten, który nie płaci za ubezpieczenie zdrowotne - będzie miał prawo do bezpłatnego korzystania z pomocy medycznej. 

Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie już obciążał pacjenta kosztami dostępu do podstawowych świadczeń i nie będzie weryfikował uprawnień do korzystania z nich.

Nie dotyczy to jednak leków refundowanych, z których będą mogły korzystać tylko określone grupy chorych. Nie poniesiemy żadnych kosztów tylko w przypadku korzystania z podstawowej opieki. Nawet jeśli będziemy zmuszeni leczyć się podczas świąt lub nasz stan zdrowia będzie wymagał interwencji lekarskiej w nocy.

Koniec z medycznymi absurdami?

cedric
fot. Cedric Hatto, East News

Nowe zasady mają na celu ograniczenie sytuacji, w czasie których ludzie rezygnowali z fachowej pomocy medycznej i narażali własne życie w obawie przed koniecznością ponoszenia opłat za leczenie.

Zobacz także

Okazuje się, że po dokładnym przeliczeniu kosztów, weryfikowanie uprawnień pacjentów jest dużo droższe niż samo udzielenie im niezbędnej pomocy.

Nie dość, że z powodu zbyt rygorystycznych przepisów ludzie bali się chodzić do lekarza, to jeszcze z powodu zwłoki w leczeniu, ich stan zdrowia w konsekwencji wymagał potem specjalistycznej pomocy, która jest jeszcze bardziej kosztowna. Natychmiastowa interwencja może zapobiec takim przypadkom.

Nie będziemy musieli się też już obawiać wszczęcia przez NFZ procedury windykacyjnej, jeśli w stosownym terminie nie przedstawiliśmy wniosku o ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz także

Jeśli ponownie zgłosimy chęć korzystania z tych świadczeń, nie poniesiemy żadnych kosztów leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

W ramach nowych przepisów podjęto również decyzję o zwiększeniu budżetu (ze 142 mln do 162 mln) na zakup m.in. szczepionek przeciwko pneumokokom, którymi od 2017 roku będą obowiązkowo szczepione noworodki.

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π