Niepełnoletni Polacy nie będą mogli korzystać z solariów! Sejm uchwalił ustawę

Monika Piorun
15.09.2017 10:40
Niepełnoletni Polacy nie będą mogli korzystać z solariów! Sejm uchwalił ustawę
fot. Vikotr Cap/East News

Polska młodzież poniżej 18. roku życia będzie mieć zakaz opalania się w solariach - przewiduje ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm. Dozwolone wobec niepełnoletnich ma być natomiast stosowanie lamp ultrafioletowych - wyłącznie w celach leczniczych.

Posłowie niemal jednogłośni w sprawie solariów

Za wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących solariów głosowało 428 posłów, przeciw było czterech, osiem osób wstrzymało się do głosu.

Celem ustawy jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

Dozwolone będą tylko lampy ultrafioletowe

Regulacja przewiduje zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat, oraz obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z nich. Dla celów leczniczych stosowanie lamp ultrafioletowych ma być dozwolone.

Z inicjatywą dotyczącą zakazu korzystania z solariów przez dzieci wystąpił prezydent Andrzej Duda, który skierował do Sejmu projekt ustawy. O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci od wielu lat apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Zobacz także

Korzystanie z solariów grozi rakiem skóry

Z badań wynika, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Inicjatorzy regulacji podkreślali, że rozwiązań zawartych w ustawie od dawna oczekują onkolodzy, którzy z niepokojem obserwują postępujący od trzech dekad wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca unikanie sztucznego promieniowania UV oraz wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez młodzież w wieku szkolnym. Regulacje określające dozwolony poziom promieniowania emitowanego przez łóżka opalające oraz zakazy udostępniania solariów osobom w wieku poniżej 18 lat istnieją w wielu krajach europejskich.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z zakazem korzystania z solariów dla osób niepełnoletnich?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π