Genetyczna podróż śladami DNA doprowadziła znaną aktorkę do... Polski!

Monika Piorun
02.11.2017 14:35
Genetyczna podróż śladami DNA doprowadziła znaną aktorkę do... Polski!
fot. Youtube.com/Scarlett Johansson Scrapbook/pixaby.com

Dzięki udziałowi w programie, który na podstawie m.in. badań genetycznych i dokumentacji pochodzącej z historycznych archiwów sprawdza, skąd pochodzimy, hollywoodzka gwiazda Scarlett Johansson dowiedziała się więcej o swoich przodkach mieszkających przed wojną w Warszawie.

W genetycznym rodowodzie Scarlett Johansson można znaleźć ślady z Polski i Danii. Aktorka zawdzięcza swoje polskie korzenie pradziadkowi, który przyjechał do Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej. Do końca życia prowadził niewielki sklepik spożywczy w Nowym Jorku. Scarlett Johansson nigdy nie kryła, że jej krewni ze strony matki pochodzili z Polski, jej ojciec zaś ma korzenie duńskie.

Dopiero biorąc udział w popularnym programie "Finding Your Roots", emitowanym przez stację PBS, gwiazda dowiedziała się o tym, że reszta jej polskiej rodziny zmarła w getcie warszawskim podczas zagłady Żydów w trakcie niemieckiej okupacji - wcześniej aktorka nie była tego świadoma.

Na tropie genetycznych tajemnic 

Telewizyjny hit z USA opiera się na docieraniu do informacji o przodkach gwiazd m.in. na podstawie badań genetycznych oraz dokumentacji pochodzącej z dawnych archiwów. W przypadku Scarlett Johansson wystarczyło sprawdzić dane z Instytutu Yad Vashem, które potwierdziły, że brat jej pradziadka - Mosze Szlamberg zginął w nieznanych okolicznościach w Warszawie. Nie udało się przeżyć także jego dzieciom - piętnastoletniej Zlacie oraz siedemnastoletniemu Mandilowi.

To, co udało się ustalić podczas programu, wstrząsnęło aktorką. W trakcie nagrania nie potrafiła powstrzymać łez.

- Obiecałam sobie, że nie będę płakać, ale trudno się powstrzymać. To niepojęte. Nie można sobie wyobrazić takiego horroru - mówiła Scarlett Johansson nie kryjąc, że nigdy nie zdawała sobie sprawy z tego, że kiedy jej pradziadek sprzedawał banany na nowojorskim Ludlow Street, jego rodzony brat przeżywał horror w warszawskim getcie.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

Zagłosuj

Czy poddał(a)byś się badaniom genetycznym, by poznać skąd właściwie pochodzą Twoi przodkowie?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π