Sanepid uspokaja: Polacy nie muszą bać się wirusa Zika!

Monika Piorun
17.08.2016 16:30
Sanepid uspokaja: Polacy nie muszą bać się wirusa Zika!
fot. Sanepid uspokaja:Polacy nie muszą bać się wirusa Zika!

Informacja o dwóch przypadkach zakażenia wirusem Zika wśród Polaków powracających z urlopu na Dominikanie i Kolumbii wzbudziła sporo obaw o to, czy można się nim zarazić także na terenie naszego kraju. Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja, że w naszym klimacie nie ma warunków do tego, by mógł się on rozprzestrzeniać wśród ludzi.

Uważać powinny jedynie osoby powracające z Ameryki Południowej i centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz wysp Pacyfiku. Zakażenie wśród ludzi może szerzyć się jedynie drogą płciową poprzez kontakt seksualny z zainfekowaną osobą, co dotyczy w szczególności kobiet ciężarnych lub planujących zajść w ciążę.

W ich przypadku wirus może być niebezpieczny dla ich dzieci, u których po przyjściu na świat może pojawić się małogłowie (mikrocefalia). Z tego względu paniom pragnącym urodzić potomstwo odradza się podróżowanie w rejony, na terenie których występują komary Aedes aegypti, które przenoszą wirusa Zika.

Jeśli mimo ostrzeżeń zaplanowały wyjazd w obszary występowania zagrożenia tego typu infekcją, po powrocie powinny powinny skonsultować się lekarzem ginekologiem-położnikiem, który podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania diagnostycznego albo udzieli porady w zakresie planowania ciąży.

Ministerstwo Zdrowia z kolei informuje, że:

Ze względów bezpieczeństwa osoby powracające z regionów, w których występuje wirus Zika,

nie mogą oddawać krwi i jej składników w okresie 28 dni od powrotu do Polski.

PrzeczytajMamy pierwsze dwa przypadki wirusa Zika w Polsce

Objawy chorób tropikalnych:

Fotolia_42053587_Subscription_Monthly_XXL
fot. fotolia.com
  • gorączka
  • bóle głowy
  • bóle mięśni
  • bóle stawów
  • zapalenie spojówek
  • ból zagałkowy oczodołów
  • wysypki skórne (grudkowe lub plamiste)

Mimo że w ostatnim czasie nie ma niemal dnia, w którym nie mówiłoby się o wirusie Zika, to jednak równie niebezpieczne są też inne choroby, którymi możemy się zarazić podczas egzotycznych wojaży. Na co zwrócić uwagę po powrocie z zagranicznych wakacji?

Najczęstszym objawem tego, że nasz organizm został zaatakowany przez szkodliwe drobnoustroje jest gorączka, która może się u nas pojawić nawet w okresie 2-3 tygodni od powrotu z obcych krajów i wskazywać nie tylko na obecność wirusa Zika, ale i wielu chorób tropikalnych - m.in. malarii, dengi czy żółtej febry. Naszą czujność powinny wzbudzić migreny, bóle mięśni i stawów, problemy z oczami oraz różnego typu wysypki na skórze. 

PrzeczytajWszystko, co musisz wiedzieć, by nie dać się pogryźć komarom

Zobacz, jak wygląda cykl życia przenoszących wirusa Zika komarów Aedes aegypti

nnnn

Przeczytaj: Jedziesz na egzotyczne wakacje? Uważaj na superbakterie

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/PAP/π