Sanepid ostrzega: Uwaga na kleszcze!

Monika Piorun
29.08.2016 14:22
Sanepid ostrzega: Uwaga na kleszcze!
fot. Uwaga na kleszcze - ostrzega sanepid

Upalna końcówka letnich wakacji sprawiła, że wzrosło zagrożenie kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Główny Inspektor Sanitarny opublikował animowany teledysk wyjaśniający, co robić w razie ukąszenia przez te groźne pajęczaki.

Aktywne aż do końca października kleszcze, jeszcze nie raz mogą się nam dać we znaki. Kilka ostatnich dni, podczas których słupki rtęci w termometrach wyraźnie podskoczyły w górę, przyczyniło się do tego, że wyraźnie wzrosła ilość osób zainfekowanych krętkami borelii.

Przeczytaj: Raport - borelioza

Choć większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie może wiązać się z każdą, niepozorną wizytą na łonie przyrody, sporo osób bagatelizuje ostrzeżenia mediów oraz specjalistów wyjaśniających, co robić, by nie spotkały nas niebezpieczne konsekwencje ataku przez kleszcze.

Szukając ochłody w parkach, lasach lub nad wodą łatwo można natrafić na małe żyjątka, z którymi kontakt może się dla nas okazać sporym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Na próżno szukać ich jednak na drzewach - stworzenia, spadające z liści to strzyżaki - owady z rzędu muchówek, które żerują przede wszystkim na jeleniowatych - wyjaśnia doktorantka mgr Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od kleszczy różnią się głównie tym, że w przeciwieństwie do nich posiadają maleńkie skrzydełka.

Strzyżak sarni (Lipoptena cervi)

LipoptenaCervi
 fot. Wikimedia Commons

Kleszcze z kolei - mimo że nie latają - to potrafią się wspiąć na trawy, zarośla czy pienie aż na wysokość 150 cm. Dociekliwych zastanawia z pewnością, dlaczego w takim razie tak często pojawiają się za naszymi uszami? Dzieje się tak dlatego, że w tym miejscu na ciele pajęczaki te mogą dosyć łatwo się wkłuć.

PrzeczytajWrotycz - postrach kleszczy

Choć wszystkie europejskie gatunki są ślepe, specjaliści przekonują, że wybierając się na otwarte przestrzenie, warto ubrać się w jasne kolory. Ich ciemna barwa będzie lepiej kontrastować z naszą odzieżą, co umożliwi ich szybszą identyfikację.

Czego nie robić, kiedy ugryzie nas kleszcz?

Zrzut ekranu 2016-08-29 o 13.47.47
fot. Główny Inspektorat Sanitarny/youtube.com

Posmarowanie miejsca, w którym ukąsił nas kleszcz tłuszczem, to zdecydowanie zły pomysł. Mimo wielu ostrzeżeń w społeczeństwie nadal pokutuje szkodliwy mit na temat skuteczności tej metody. Pajęczaków tych nie warto też ani przypalać, ani wycinać nożem.

Nie usuniemy w ten sposób kleszcza, a na dodatek możemy się skaleczyć. U zestresowanych kleszczy wywołamy tylko w ten sposób ślinotok i wymioty, które sprzyjają infekcji wirusa kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) w ciągu kilku minut od ugryzienia.

Choroba ta może powodować trwałe uszkodzenia neurologiczne. W odróżnieniu od boreliozy - można się na nią zaszczepić.

Zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego lub usunąć kleszcza samemu za pomocą pęsety, ściskając go bezpośrednio przy skórze lekko łukowatym ruchem.

Chroniąc się przed kleszczami, nie zapominajmy o komarach, które choć są mniej groźne, to jednak ciężko znieść swędzący ból po ich ukąszeniu.

PrzeczytajWszystko, co musisz wiedzieć, by nie dać się pogryźć komarom!

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega:

Miejsce Polska - liście albo łąka. Cel to kąsać i w tym tkwi sekret

Wszystkie kleszcze tak myślą, więc punkt pierwszy:

Jak się nie bać kleszczy? Z lamusami się nie pieścić!

Kleszcz czuje się lepiej, gdy jest ładna pogoda,

letnia aura w parkach, zwabia go woda.

Łatwa droga - odsłaniasz ciało - to kusi kleszcza,

więc na wszelkich wyprawach - nogawka i długi rękaw!

Legenda krąży, ktoś błędnie podpowie.

Co zrobić, jak ukąsił - uświadom to sobie.

- Tłuszcz, alkohol, dezynfekcja - tłum namawia.

STOP! Tak tylko wkurzasz kleszcza, a on... puszcza pawia!

Nie ściskaj! To ryzyko, toksyna, potem groza, zapalenie mózgu.

Poza tym grozi Ci borelioza. Nie bądź kozak!

Pęseta albo kontakt z lekarzem - taką damy radę.

Pamiętaj o tym! Na razie!

Zagłosuj

Jak oceniasz pomysł Głównego Inspektora Sanitarnego na piosenkę ostrzegającą przed kleszczami?

Liczba głosów:

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π