STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI: wspólny apel organizacji pacjenckich

25.05.2020 16:05
Stop celebrytyzacji pseudonauki
fot. Shutterstock

Celebryci nie są ekspertami od wszystkiego, a tym bardziej od medycyny. Chociaż osoby popularne mają większą siłę przebicia w mediach i z ich opinią liczą się rzesze fanów, to nie zawsze osoby te rozpowszechniają rzetelne informacje. To właśnie przeciwko takim zachowaniom występują organizacje pacjentów we wspólnym apelu.

STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI - apeluje wspólnie 20 organizacji pacjenckich. 

Przedstawiciele organizacji pacjentów ostrzegają: "Celebryci, którzy zabierają głos w kwestiach dotyczących ochrony zdrowia, coraz częściej rozpowszechniają tezy, które nie tylko nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych, ale wręcz stoją w sprzeczności z faktami potwierdzonymi naukowo".

Przedstawiciele znanych organizacji twierdzą, że niewłaściwe merytorycznie wypowiedzi osób publicznych oraz obdarzanie zaufaniem pseudomedycznych hochsztaplerów szkodzą pacjentom.

- Zdarza się, że organizacje pacjenckie otaczają opieką rodziny, których bliscy, pod wpływem pseudonaukowych teorii, nie zgadzają się na podjęcie leczenia o udowodnionej skuteczności, odbierając sobie tym samym szansę na skuteczną terapię - piszą we wspólnym apelu.

ZOBACZ: Ivan Komarenko szokująco o koronawirusie. Obwinia WHO i Billa Gatesa o wywołanie pandemii 

COVID-19 pogłębił niebezpieczny trend

Organizatorzy akcji STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI, wyrażają zaniepokojenie, że pandemia COVID-19 pogłębiła trend zabierania głosu w sprawach związanych z medycyną przez celebrytów.

- Zamknięci w domach ludzie, pełni niepokoju o jutro stali się ofiarami medialnego chaosu. Wśród masy sprzecznych informacji ze wszystkich stron, pojawiły się wypowiedzi tych, których znamy z pierwszych stron kolorowych gazet. Niektórzy drwili z sytuacji epidemicznej, podważając sens podejmowanych przez niemal cały świat działań izolacyjnych, a niektórzy ekspresowo stawali się pseudoekspertami w zakresie wirusologii, przekonując na przykład, że picie ciepłej wody wypłucze koronawirusa z gardła - podkreślają organizatorzy akcji.

ZOBACZ: Viola Kołakowska namawia do wychodzenia z domu. "Najwyższa pora przerwać tę paranoję"

Zjawisko to występuje na całym świecie i nazywane jest celebrity-based medicine, czyli pseudomedycyna niemająca nic wspólnego ani z faktami, ani tym bardziej ze zdrowym rozsądkiem, ale propagowana przez znane osoby.

- Jeśli aktorka bierze udział w szlachetnej kampanii edukacyjnej dotyczącej chorób nowotworowych i w tym samym czasie reklamuje śmieciowe jedzenie z gastronomicznej sieciówki udającej restaurację, to pokazuje tym samym, że nie jest ekspertką w sprawach naszego zdrowia - zwraca uwagę Kamil Paprotny, dietetyk kliniczny.

Milena Kruszewska prezes Fundacji Watch Health Care i pomysłodawczyni akcji przyznaje, że mamy prawo czegoś nie wiedzieć, ale jest wyraźna granica między niewiedzą a stwarzaniem zagrożenia dla społeczeństwa.

- Liczymy, że ten nasz apel z jednej strony sprowokuje osoby publiczne do refleksji, a z drugiej zmobilizuje instytucje publiczne i środowiska naukowe do odważnego piętnowania wszelkich przejawów pseudomedycznych zjawisk; również tych rozpowszechnianych przez celebrytów - podkreśla.

Kruszewska apeluje również, by poza organizacjami pacjentów do akcji STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI włączyły się także instytucje państwowe.

- Dostrzegam działania Rzecznika Praw Pacjenta, który punktuje pseudomedyczne zjawiska, ale ochrona zdrowia publicznego to także zadanie jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Mamy jednostki, których eksperci powinni odważnie mówić "stop!", gdy w przestrzeni publicznej pojawia się pseudomedyczny bełkot - przekonuje prezes Fundacji Watch Health Care.

Pod apelem podpisało się 20 organizacji pacjentów:

Alivia - Fundacja Onkologiczna
Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS
Fundacja Corda Cordis im. dr. Walerego Więcko w Bydgoszczy
Fundacja EuropaColon Polska
Fundacja MY PACJENCI
Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza
Fundacja Onkocafe - Razem Lepiej
Fundacja Pokonaj raka
Fundacja Rak'n'Roll Wygraj Życie
Fundacja Watch Health Care
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
Stowarzyszenie Hematoonkologiczni
Stowarzyszenie Liver
Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia
Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca