Rzecznik Praw Dziecka: 500 plus dyskryminuje niepełnosprawne dzieci

Monika Piorun
17.08.2016 21:33
Rzecznik Praw Dziecka: 500 plus dyskryminuje niepełnosprawne dzieci
fot. Rzecznik Praw Dziecka: 500 plus dyskryminuje niepełnosprawne dzieci

- Odmienne traktowanie dzieci z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności jest niedopuszczalne - alarmuje Marek Michalak w specjalnym oświadczeniu skierowanym do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Rzecznik Praw Dziecka już na etapie prac nad programem 500 plus zwracał uwagę na złamanie zasady równości w dostępie do świadczeń w przypadku niepełnosprawnych dzieci, które przekroczą wyznaczone progi dochodowe.

W przypadku osób z lekkim stopniem niepełnosprawności świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko nie przysługuje, jeśli dochód na jednego członka rodziny jest wyższy niż 800 zł.

Dla niepełnoletnich legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności limit ten jest wyższy i wynosi 1200 zł.

- Narusza to społeczne poczucie sprawiedliwości, które nie powinno być pominięte - przekonuje Marek Michalak w oficjalnym piśmie do Elżbiety Rafalskiej, zauważając jednocześnie, że rodziny niepełnosprawnych ponoszą regularnie wysokie koszty związane z rehabilitacją oraz wyposażeniem w środki ortopedyczne.

Rzecznik prosi minister Rafalską o analizę problemu i podjęcie stosownych działań legislacyjnych.

Przeczytaj: Treść oświadczenia Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka

momomo
Zagłosuj

Czy zgadzasz się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Dziecka w sprawie nierównego dostępu do świadczeń z programu 500 plus?

Liczba głosów:

Przeczytaj: Pierwszy na świecie biometryczny wózek z drukarki 3D

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π