Zamknij

Rząd znosi kolejne obostrzenia. Nie musimy już nosić maseczek w przestrzeni otwartej

27.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 19:58

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, w towarzystwie wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, a także ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, poinformował o złagodzeniu kolejnych obostrzeń związanych z IV etapem odmrażania gospodarki. Dowiedz się, jakie zakazy zostały zniesione i pod jakimi warunkami.  

Premier Mateusz Morawiecki
fot. Konferencja premiera, ministrow kultury i zdrowia nt znoszenia kolejnych obostrzen Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Mateusz Morawiecki

Rząd wprowadza IV etap znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2.

Od 30 maja 2020 r. zniesione zostają:

 • obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej przy zachowaniu dystansu społecznego, czyli 2 metrów odległości,
 • zakaz zgromadzeń na powietrzu, oczywiście pod pewnymi warunkami. Maksymalna liczba osób uczestnicząca w takich spotkaniach to 150 osób, które muszą mieć zasłonięte usta i nosy,
 • ograniczenia w handlu – nie będzie limitów osób w zależności od powierzchni sklepu,
 • ograniczenia związane z uczestnictwem we mszach świętych – od najbliższej niedzieli brak limitów wiernych w kościołach.

Od 6 czerwca 2020 r.:

 • otwarte zostaną kluby fitness, kina, teatry, ale w nowym reżimie sanitarnym,
 • możliwe będzie organizowanie wesela do 150 osób, goście nie będą musieli nosić maseczek,
 • możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Konkretne zalecenia sanitarne zostaną podane po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa - pod jakimi warunkami jest to możliwe?

Od 30 maja 2020 r. nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni otwartej, o ile możliwe jest zachowanie 2 metrów odległości od innych osób. Jeśli nie jest to możliwe (np. na zatłoczonym przystanku czy chodniku), maseczkę/ przyłbicę należy założyć. Z obowiązku zachowania dwumetrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.
Noszenie maseczki/ przyłbicy nadal obowiązuje w:

 • autobusach i tramwajach,
 • sklepach,
 • kinach i teatrach,
 • salonach masażu i tatuażu,
 • kościołach,
 • urzędach (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Nie trzeba zasłaniać ust i nosa w:

 • w miejscu pracy, o ile pracodawca zapewni odpowiednie odległości pomiędzy stanowiskami i spełni wymogi sanitarne;
 • w restauracji lub barze, gdy siedzimy już przy stole.

Zniesienie limitów w branży handlowej i gastronomicznej - pod jakimi warunkami?

Od 30 maja 2020 r. zostanie zniesiony limit osób w sklepach, na poczcie, restauracjach, barach i na targach. Jednak należy w tych miejscach zasłaniać usta i nosy (wyjątek stanowią restauracje i bary, gdy klienci siedzą już przy stołach), a także dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki.
W restauracjach i barach nadal musi być zachowana odpowiednia odległość pomiędzy stolikami, a ich klienci  muszą mieć maseczki lub przyłbice dopóki nie usiądą przy stoliku. Nadal obowiązują wszystkie wytyczne sanitarne, m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Uroczystości religijne i pogrzeby – zniesiono limity osób

Od 30 maja 2020 r. zostają również zniesione obostrzenia dotyczące limitu osób, które mogą uczestniczyć w miejscach sprawowania kultu religijnego. Dotyczy to zarówno mszy świętych, jak i uroczystości pogrzebowych. Jednak wierni i osoby uczestniczące w pogrzebach muszą zasłaniać usta i nosy.

Zgromadzenia w przestrzeni publicznej oraz uroczystości rodzinne

Od 30 maja 2020 r. dozwolona będzie organizacja w przestrzeni otwartej zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób (ostateczna decyzja należy do samorządu terytorialnego). Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować dwumetrowy dystans społeczny. Wyjątkiem od tej reguły są wesela i uroczystości rodzinne. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Restauracje i bary hotelowe otwarte

Od 30 maja 2020 r. restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować gościom posiłki. Od 6 czerwca 2020 r. w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele tych miejsc muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Źródło: KPRM