Zamknij

Rząd wprowadza nowe ograniczenia. LISTA obostrzeń

29.11.2021 14:02

Rząd przedstawia nowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Obostrzenia mają chronić przed nową odmianą wirusa pod nazwą Omikron. Minister zdrowia zaprezentował podczas konferencji ''alertowy pakiet obostrzeń''. Co się zmieni? Zobacz LISTĘ ograniczeń.

Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron jest już obecny w Afryce, Azji, Australii i Europie — wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach.

Po raz pierwszy wariant Omikron zidentyfikowano 11 listopada w Botswanie, potem w Australii, w Izraelu, dziś jest już w Europie, między innymi w Belgii, Niemczech, Czechach, Austrii i we Włoszech. Wykrycie tego wariantu w Polsce to zdaniem specjalistów tylko kwestia czasu.

Specjaliści ostrzegają, że Omikron może być nawet 500 proc. bardziej zaraźliwy niż wariant wyjściowy (Alfa) koronawirusa SARS-CoV-2

- Niestety pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia może być tak zwanym gamechangerem, elementem, który zupełnie zmienia to, czego się spodziewaliśmy — powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Tym gamechangerem jest nowa mutacja wirusa, którą WHO nazwało omikronem. Dzisiaj analizowaliśmy różne scenariusze — przyznał szef resortu zdrowia.

Grzegorz Juszczyk, szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego poinformował, że ''Sytuacja od kilku dni jest alertowa, ale nie nietypowa. Spodziewaliśmy się, że będą powstawały nowe warianty''. Juszczyk powiedział, że zagrożenie jest poważne.

- Możemy się spodziewać, że ewentualna dominacja tego wariantu nastąpi w ciągu kilku miesięcy. Dlatego najważniejszą rekomendacją jest szczepienie. Możemy otrzymać dodatkową tarczę — powiedział szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Nowe obostrzenia. Co się zmieni?

W związku z zagrożeniem, jakie stwarza rozpowszechnianie się nowego wariantu koronawirusa, rząd przygotował pakiet alertowy obostrzeń.

Pakiet ten zawiera dwa elementy:

  1. Pierwszy to uszczelnienie granic. Podążając za rekomendacjami ECDC wydajemy zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich (Republika Południowej Afryki, Botswana, Namibia, Malawi, Zimbabwe, Zambia, Lesoto). Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą miały 14 dni kwarantanny, z której nie będzie możliwości zwolnienia testem.
  2. Drugi element to zmiana zasad, które podróżują do Polski spoza strefy Schengen. Kwarantanna będzie wydłużona do 14 dni. Zwolnienie może być dopiero po 8 dni, po wykonaniu testu PCR.

OGRANICZENIA KRAJOWE

  • Gastronomia, hotele, kina, teatry, domy kultury, koncerty, baseny, aquaparki — limit zapełnienia zmniejszony z 75 proc. do 50%. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.
  • Zgromadzenia i uroczystości — wesela, komunie, dyskoteki. Limit zostanie zmieniony na 100 osób.
  • Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi. Limit zostanie zmieniony na 250 osób.
  • W siłowniach, klubach fitness, gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe — limit zmniejszony z 1 osoby na 10 metrów kwadratowych do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia włącznie. Minister zdrowia poinformował, że wraz z rozwojem sytuacji czas obowiązywania obostrzeń może podlegać zmianom.

Źródło: PAP; Ministerstwo Zdrowia