Zamknij

Rząd przedłuża obostrzenia na kwiecień. Czy coś się dla nas zmienia?

07.04.2021
Aktualizacja: 07.04.2021 11:30
Minister Adam Niedzielski
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/ EAST NEWS

Rząd przedłuża obostrzenia sanitarne na kolejne tygodnie. Minister zdrowia Adam Niedzielski uzasadnił tę decyzję na konferencji prasowej. Dowiedz się, czy coś się dla nas zmienia. 

Sytuacja pandemiczna w Polsce jest bardzo trudna, zwłaszcza jeśli chodzi o obłożenie infrastruktury szpitalnej. W grupie najbardziej dotkniętych regionów są: Śląsk, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Małopolska oraz Podkarpacie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i z tego powodu przedłużenie obostrzeń jest najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem. 

– Wciąż mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. Poziom zajętości łóżek są na poziomie blisko 80 proc. – powiedział szef resortu zdrowia i dodał, że w województwach najbardziej zagrożonych brakiem miejsc podjęto decyzję o relokacji pacjentów z województwami ościennymi, w których sytuacja wygląda trochę lepiej. 

Zdaniem ministra zdrowia fala zachorowań z zeszłego tygodnia dopiero teraz będzie przechodziła przez szpitale. 

W związku z tym rząd podjął na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego decyzję o przedłużeniu obostrzeń o kolejny tydzień, czyli do 18 kwietnia 2021 r., ale z możliwości przedłużenia, jeśli wzrośnie liczba zachorowań po świętach.

Co to oznacza?

  1. W obiektach kultu religijnego może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 mkw.
  2. W placówkach handlowych, na targach oraz poczcie może przebywać: 1 os. na 15 mkw w sklepach do 100 mkw, 1 os. na 20 mkw w sklepach powyżej 100 mkw.
  3. Nadal są zamknięte centra i galerie handlowe (z wyjątkami dla drogerii i aptek) i wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane.
  4. Zamknięte zostają zakłady kosmetyczne, fryzjerskie i salony urody.
  5. Zamknięte zostają również przedszkola i żłobki, opiekę będą miały zapewnioną jedynie dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych.
  6. Działalność obiektów sportowych zostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.
  7. Wciąż zamknięte są muzea, teatry, kina, galerie sztuki.
  8. Nadal zamknięte są hotele oraz inne obiekty noclegowe, z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także miejsc noclegowych dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

W środę resort zdrowia poinformował o sytuacji w Polsce. Okazuje się, że rośnie liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Obecnie zajętych jest ponad 34 tys. łóżek covidowych (na 44 tys.). Pod respiratorami leży ponad 3,3 tys. Polaków (wolnych zostało jedynie 909 respiratorów). W ostatniej dobie koronawirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u prawie 15 tys. osób. Z powodu COVID-19 zmarło 638 osób. Od początku pandemii w Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 2 471 617 osób. Z powodu COVID-19 nie żyją 55 703 osoby.