Zamknij

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń. Będą zmiany?

05.01.2022 11:55
Paweł Wodzyński/ Eastnews
fot. EastNews

Po świętach rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Niepokojący jest również wzrost hospitalizacji. W związku z możliwą piątą falą koronawirusa podjęto decyzję dotyczącą obowiązujących obostrzeń. Co dokładnie się zmieni?

Przedstawiciele resortu zdrowia od kilku dni informują o możliwych obostrzeniach w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Codzienne dane publikowane przez ministerstwo zdrowia są niepokojące; po świętach znacznie wzrosła liczba zakażeń i zgonów. W poniedziałek odbył się sztab kryzysowy poświęcony sytuacji epidemicznej w naszym kraju.

Minister Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji podsumował sytuację epidemiczną – Obserwujemy trend wzrostu zakażeń. W ciągu kilku dni mamy systematyczne wzrosty zakażeń. W poprzednich dniach również mieliśmy dane wyższe o 20-25 procent. To niepokojące, jednak w zeszłym roku po świętach sytuacja wyglądała podobnie. Traktujemy to jak anomalię poświąteczną – powiedział.

Wzrost zakażeń ma związek z liczbą przeprowadzanych testów

Według Adama Niedzielskiego drugim argumentem, który przemawia za tym, że wzrost zakażeń koronawirusem to trend przejściowy, jest duża liczba testów. Jak mówił – Wykonujemy ich więcej o ponad 70 tys. w okresie pięciodniowym. Z ogólnej liczby wykonywanych testów jedynie 15 procent ma wynik pozytywny. W szczycie fali było to ponad 30 procent – dodał.

– Monitorujemy wariant Omikron, który jest bardzo zakaźny, liczby zakażeń są duże, ale poziom hospitalizacji drastycznie nie wzrasta, przykładem są USA i Wielka Brytania. W końcu stycznia zacznie dominować w Polsce Omikron, na razie jego udział w zakażeniach to 2 procent. Zwiększamy zapasy leków i innych materiałów potrzebnych do leczenia, a także liczbę dostępnych łóżek – do 40-60 tysięcy – podkreślił A.Niedzielski.

Podczas konferencji przedstawiono także decyzję odnośnie obostrzeń obowiązujących w najbliższym czasie. Jakie ograniczenia zostaną wprowadzone?

Obostrzenia: co się zmieni?

Minister zdrowia podkreślił, że aktualny wzrost zakażeń to anomalia związana ze świętami, dlatego obostrzenia  pozostają bez zmian. Poniżej przedstawiamy aktualne zasady:

  • Obniżenie limitów do 30 proc. w miejscach publicznych dla osób posiadających certyfikaty.
  • Wydłużenie ferii świątecznych –  zdalna nauka będzie obowiązywać Od 20 grudnia do 9 stycznia. Powrót do szkół planujemy 10 stycznia.
  • Ograniczenia w organizacji imprez: od 15 grudnia obowiązują limity do 30 procent w restauracjach i hotelach. Zasada ta obejmuje również kina, teatry, obiekty sportowe, sakralne. Dyskoteki pozostają zamknięte.
  • Limity w transporcie zbiorowym: obowiązują limity (75 procent obłożenia)

Źródło: PAP