Koniec z refundowaniem in vitro

Monika Piorun
30.06.2016 22:17
Koniec z refundowaniem in vitro

30 czerwca 2016 kończy się finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro dla par walczących z problemem niepłodności. Osoby starające się o potomstwo za pomocą sztucznego zapłodnienia będą musiały pokrywać koszty zabiegu z własnych środków.

Konstanty Radziwiłł - Minister Zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości - cofnął decyzję swojego poprzednika - prof. Mariana Zembali - o przedłużeniu darmowego dostępu do procedury in vitro do 2019 roku.

Oznacza to zlikwidowanie dalszej możliwości pokrywania z pieniędzy publicznych opłat za procedurę sztucznego zapłodnienia, stwarzającej bezpłodnym możliwość poczęcia potomstwa.

Od początku lipca 2016 dotychczasowe zasady korzystania z pomocy państwa ulegną zmianie, a dostęp do nich nie będzie już dalej bezpłatny.

Pary zakwalifikowane wcześniej do programu wprowadzonego przez rząd PO-PSL miały prawo do bezpłatnego wykorzystania trzech prób wspomaganego rozrodu.

Dzięki temu do tej pory przyszło na świat ok. 5,3 tys. Polaków, a w ciążę zaszło 11,8 tys. kobiet.

Przeczytaj: Nowa ustawa o in vitro. Sprawdź, czego dotyczy i co się zmieniło?

Chcesz mieć dzieci - płać!

Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy z przyczyn medycznych nie mogą mieć dzieci.

Choć początkowo szacowano, że z pomocy państwa w tym przypadku skorzysta ok. 15 tys. obywateli, to jednak do końca czerwca zarejestrowano ponad 22,6 tys. par, z których zakwalifikowano 17,9 tys., a kolejne 17,7 tys. jest w trakcie korzystania z darmowej możliwości sztucznego zapłodnienia.

Nadzieję na urodzenie dziecka mają jednak jeszcze te osoby, które zdecydowały się zamrozić zarodki utworzone w trakcie uczestnictwa w kończącym się właśnie programie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) w Polsce. Będą jednak musiały zapłacić za wizyty lekarskie i pozostałe procedury, konieczne do tego, by zabiegł się udał.

Gdzie trafią zaoszczędzone przez państwo środki?

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że zaoszczędzone środki zostaną wydane na:

  • diagnostykę umożliwiającą jak najwcześniejsze wykrycie problemów zdrowotnych uniemożliwiających posiadanie dzieci,
  • zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zdrowia prokreacyjnego,
  • stworzenie sieci ośrodków leczenia niepłodności oraz
  • doposażenie oddziałów ginekologicznych w nowoczesny sprzęt chirurgiczny.

Na pomoc państwa będą też mogły liczyć osoby leczone onkologicznie, które ze względu na chorobę mogą stać się bezpłodne.

źródło: PAP
Zagłosuj

Czy popierasz decyzję Ministerstwa Zdrowia w sprawie in vitro?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π