Zamknij

Rusza program leczenia otyłości w Polsce. Wiemy, kto się załapie

09.06.2021 14:37
Program leczenia otyłości KOS-BAR
fot. Shutterstock

Pilotażowy program w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej zostanie uruchomiony w przyszłym tygodniu - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podstawowym kryterium ma być waga pacjenta.

Otyłość to nie defekt kosmetyczny, a poważna choroba, która w dużej mierze dotyczy dorosłych, a coraz częściej także dzieci. Lekarze przypominają: otyłość to choroba cywilizacyjna, śmiertelna, która skraca życie o około dziesięć lat. Wychodząc naprzeciw problemowi, Ministerstwo Zdrowia uruchamia pilotażowy program kompleksowego leczenia otyłości olbrzymiej w Polsce.

Program KOS-BAR: kwalifikacja, zasady, program

Program leczenia otyłości w Polsce KOS-BAR realizowany będzie w Polanicy-Zdrój. Ma mieć charakter kompleksowy. "Gwarantuje opiekę nad pacjentem, która będzie trwała rok, a nawet więcej. Wszystko zaczyna się od wizyty kwalifikacyjnej, podczas której lekarz zmierzy podstawowe parametry. Potem zaczyna się proces przygotowania do operacji i trwa on od trzech do sześciu miesięcy. W tym czasie pacjent musi podjąć wysiłek ograniczenie w stosowanej diety, pewnej aktywności fizycznej, która musi stać się nawykiem. Wychodzenie z otyłości to nie jest kwestia jednorazowej operacji, tylko zmiany nawyków żywieniowych, kultury fizycznej" - powiedział w TVP Info szef resortu zdrowia. Dodał, że po operacji planowany jest czas rehabilitacji, która ma mieć charakter aktywizowania pacjenta, ale zostanie mu zaoferowane wsparcie psychologiczne.

Podstawowym kryterium kwalifikacji do programu KOS-BAR będzie waga pacjenta. "Kryterium kwalifikacji będzie wskaźnik BMI. Jeśli będzie większy niż 40, to taka osoba będzie automatycznie kwalifikowana do programu" - oświadczył minister zdrowia.

ZOBACZ:  Kalkulator BMI. Jak obliczyć BMI?

Niedzielski zaznaczył, że "program oferuje także rozwiązania dla osób, które są w kategorii otyłości trochę mniejszej". "Jeśli wskaźnik dla nich będzie wynosił 35, ale te osoby będą miały bezpośrednie powiązanie otyłości z innym problemem, z wielochorobowością, to one również będą kwalifikowane do programu" - zapowiedział.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w ramach pilotażu opieką zostanie objętych ok. 3 tys. pacjentów. Pilotaż KOS-BAR, w zależności liczby pacjentów włączonych do programu, będzie kosztował ok. 71 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z tzw. opłaty cukrowej, która zgodnie z przepisami jest przeznaczona na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia pacjentów z nadwagą i otyłością.

Źródło: PAP