Rośnie liczba zajętych respiratorów. Ile respiratorów jest w Polsce?

28.09.2020 13:17
Respirator
fot. Shutterstock

Koronawirus nie odpuszcza. 26 września 2020 r. padł kolejny rekord, wskazujący na zaostrzenie sytuacji epidemicznej w Polsce. Liczba zajętych respiratorów przekroczyła 100.

Ministerstwo Zdrowia codziennie aktualizuje dane dotyczące sytuacji epidemicznej, podając m.in. liczbę nowych zakażeń, liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa, liczbę osób objętych kwarantanną i nadzorem sanitarno-epidemiologicznym oraz liczbę osób, które wyzdrowiały. O ile liczba wykrytych nowych zakażeń zależy od liczby wykonanych testów (która waha się od 12 tys. w weekend do 25 tys. w tygodniu), a liczba osób na kwarantannie i ozdrowieńców - od zmieniających się zasad postępowania epidemiologicznego, to miarodajnym wyznacznikiem sytuacji z pewnością jest liczba zajętych respiratorów.

Koronawirus - liczba zajętych respiratorów

Liczba zajętych respiratorów w Polsce zaczęła niepokojąco rosnąć. Na początku września wynosiła 83 i mniej więcej tak (70-80) było od dnia, w którym Ministerstwo Zdrowia zaczęło codziennie podawać informacje na temat respiratorów, czyli od 11 czerwca.

W lipcu liczba zajętych respiratorów spadła do 60 i przez cały miesiąc oscylowała wokół tej liczby, ale z początkiem sierpnia zaczęła znów rosnąć. Ostatnią informację z szóstką z przodu, Ministerstwo Zdrowia wysłało 4 sierpnia. Przez kolejne dni liczba zajętych respiratorów utrzymywała się na poziomie 70, a od połowy sierpnia - na poziomie 80.

15 września przekroczona została kolejna granica - 90, a 26 września - 100 zajętych respiratorów. Od tamtej pory liczba ta gwałtownie rośnie:

  • 25 września - 96,
  • 26 września - 110,
  • 27 września - 124,
  • 28 września - 130,
  • 29 września -141.

Ile respiratorów jest w Polsce?

W Polsce mamy 10 tys. respiratorów - uspokajał na początku wybuchu epidemii koronawirusa ówczesny Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. A jaka sytuacja jest teraz?

- Dysponujemy około 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze zwiększyć - powiedział 26 września rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Odnosząc się do kwestii rosnącej liczby zajętych respiratorów, rzecznik MZ zapewnił: "Mamy jeszcze bufor bezpieczeństwa. Możemy zwiększyć liczbę łóżek i dostępnych respiratorów, których w całym kraju jest ponad 11 tysięcy".

Źródło: PAP