Rośliny reagują na... środki znieczulające! Niezwykłe odkrycie

Monika Piorun
12.12.2017 17:19
Rośliny reagują na... środki znieczulające! Niezwykłe odkrycie
fot. Mary Evans Picture Library/East News

Owadożerne rosiczki mogą wykazywać podatność na działanie preparatów stosowanych podczas narkozy. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się udowodnić, że można je z powodzeniem wykorzystywać podczas testowania środków używanych do znieczulenia. 

Rosiczki pod narkozą?

Najnowsze odkrycie dotyczące reakcji na środki znieczulające może zmienić dotychczasowe zasady testowania niektórych leków. Okazuje się, że działanie preparatów stosowanych podczas narkozy można sprawdzać nie tylko na ludziach i zwierzętach (co często budzi sporo kontrowersji), ale i na niektórych roślinach.

Na łamach "Annals od Botany" opublikowano wyniki badań wskazujących, że np. owadożerna muchołówka amerykańska jest w stanie reagować na znieczulenie. Po podaniu narkozy aktywność niektórych mięsożernych roślin ustaje. Potwierdzono to m.in. za pomocą impulsów elektrycznych. W normalnych warunkach ich liście zamykają się natychmiast po dotknięciu włosków czuciowych, dzięki czemu powstaje "pułapka" dla potencjalnej ofiary. Narkoza osłabia jednak ich czujność na tyle mocno, że dochodzi do zatrzymania ich dotychczasowego funkcjonowania.

Rośliny mogą być podatne na znieczulenie

Naukowcy potwierdzili, że podobne reakcje zachodzą nie tylko wśród muchołówek, ale także w przypadku rosiczek, podatnych na dotyk mimoz, liści rzodkiewnika oraz pędów groszku. Rośliny te wstrzymywały aktywność za każdym razem, kiedy podano im znieczulenie.

Uczeni mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli wyjaśnić więcej tajemnic dotyczących wchodzenia w stan narkozy, na który - jak się okazuje - podatne mogą być także rośliny.

źródło: futurism.com/Annals of Botany

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π