Rosjanie wymyślili lek powstrzymujący starzenie

Monika Piorun
21.02.2017 12:10
Rosjanie wymyślili lek powstrzymujący starzenie
fot. Rosjanie wymyślili lek powstrzymujący starzenie

Zespół prof. Władimira Skułaczewa z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego stworzył SkQ1, czyli antyoksydant hamujący w mitochondriach komórkowych mutacje odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Za około 3 lata rewolucyjny preparat ma trafić do sprzedaży. 

Choć nad opracowaniem receptury "eliksiru młodości" głowili się już nawet starożytni alchemicy, to jednak zaawansowane prace nad nowoczesną formułą specyfiku cofającego destrukcyjny wpływ czasu na organizmy żywe, trwają dopiero od lat 70. XX wieku.

Zobacz także

Substancja SkQ1, nad którą przez kilka ostatnich dekad pracowali Rosjanie, pomaga chronić komórki przed reaktywnymi formami tlenu dużo skuteczniej niż wszystkie dotąd poznane środki. Na razie nowy środek przechodzi etap badań klinicznych z udziałem ludzi, ale wyniki, które udało się uzyskać podczas testów na zwierzętach, są niezwykle obiecujące.

Potwierdzają to naukowcy z Wydziału Biologii Molekularnej Uniwersytetu w Sztokholmie. Szwedzcy badacze podjęli się przeprowadzenia eksperymentów na wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych myszach, którym podano nowy wynalazek Rosjan. Co udało się im ustalić?

Rosyjski eliksir młodości

skQ1
Wzór chemiczny SkQ1

Zobacz także

Wśród gryzoni, którym od 100. dnia życia zaczęto dodawać do wody niewielkie dawki SkQ1, zaczęto obserwować spowolnienie procesu starzenia organizmu. Dzięki zawartym w preparacie mutacjom chroniącym komórki ssaków przed działaniem reaktywnych form tlenu, nie zauważono u nich objawów, które w takim samym czasie zaczęły pojawiać się u osobników z grupy kontrolnej.

Zwierzęta, którym nie podano SkQ1 wyraźnie się starzały. Pod wpływem osteoporozy dochodziło u nich do zmian w kształcie kręgosłupa, zaczynały tracić sierść i mieć zaburzenia hormonalne. Im były starsze, tym wyraźniej traciły na wadze, były mniej ruchliwe, zużywały więcej tlenu i obniżała się ich temperatura ciała - a w konsekwencji szybciej umierały.

U gryzoni pijących wodę z SkQ1 objawy te albo w ogóle nie wystąpiły, albo pojawiły się dużo później i były znacznie mniej wyraźne.

Zobacz także

Według naukowców dodawanie opracowanej w Moskwie substancji do leków, już wkrótce może okazać się sporym przełomem w medycynie (nie tylko estetycznej).

Na rosyjskim rynku są już dostępne specjalne krople do oczu, do których dodano SkQ1. Badacze pracują już nad preparatem w formie doustnej, który według prognoz może trafić do powszechnej sprzedaży już za około 3 lata. Amerykanie są już na etapie badań klinicznych potwierdzających skuteczność wynalazku prof. Skułaczowa.

Czyżby Rosjanie szykowali nam kolejną rewolucję? Ciekawe, co na to słynący z długowieczności Japończycy...

źródło: Aging, Luty 2017

Nie masz czasu na przeglądanie się w lustrze? Zobacz jak wygląda "całe życie" w  niecałe 5 minut!

Zagłosuj

Jak długo chciałabyś/chciałbyś żyć?

Liczba głosów:

____

Redakcja radiozet.pl/π