Rosja: Fala zatruć alkoholem po wypiciu... płynu do kąpieli

Monika Piorun
19.12.2016 16:39
Rosja: Fala zatruć alkoholem po wypiciu... płynu do kąpieli
fot. Syberia: 33 śmiertelne zatrucia alkoholem po wypiciu... płynu do kąpieli?

Popularny na Wschodzie kosmetyczny ekstrakt z głogu na bazie alkoholu, stosowany wśród mieszkańców Irkucka jako tani zamiennik wódki, spowodował śmierć 58 osób na Syberii. To największa od lat fala zatrucia metanolem w Rosji.

Ta informacja wydaje się tak absurdalna, że większość mediów na całym świecie dała się wprowadzić w maliny. Kto przy zdrowych zmysłach uwierzyłby, że można pić... emulsję do kąpieli? Dużo bardziej prawdopodobne wydaje się, że w butelkach z tradycyjną rosyjską nalewką zamiast alkoholu etylowego znalazł się metanol. 

Mimo że początkowo wszystko wskazywało na tragiczną w skutkach pomyłkę, to jednak szybko wyjaśniło się, że nie chodziło wcale o zwykły trunek (jak początkowo sądzono), ale o... środek kosmetyczny z dodatkiem głogu do oczyszczania skóry podczas kąpieli na bazie 75-procentowego alkoholu, który w ramach oszczędności rozgrzewają się Rosjanie na Syberii, by nie przepłacać za kilka razy droższe napoje wyskokowe.

W Irkucku od soboty zmarło już 58 osób, które zatruły się metanolem obecnym w składzie feralnego produktu. Choć na opakowaniu produktu widnieje etykieta z wyraźnym ostrzeżeniem informującym, że jest on przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego, to jednak na Syberii nie brakuje smakoszy gustujących w tego typu specyfikach, stanowiących tani zamiennik alkoholu.

Syberyjski sposób na rozgrzanie

ŚMIERTELNY ALKOHOL
Buteleczka z popularnym na Syberii ekstraktem z głogu, który ze względu na niską cenę i sporą zawartość alkoholu Rosjanie wolą pić zamiast dodawać do rozgrzewających kąpieli fot. East News

Wysokoprocentowy ekstrakt na bazie głogu cieszy się ogromną popularnością wśród Rosjan, ponieważ jest kilka razy tańszy od wódki. Mała buteleczka (250 ml) z płynem kosztuje 30 rubli (nieco ponad 2 zł) i można ją nabyć nawet w zwykłych automatach. W jego składzie znajduje się zapobiegający zamarzaniu alkohol metylowy. Wcześniej jednak nie dochodziło do takiej fali zatruć, jaka miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę 18 grudnia 2016.

Zobacz także

Choć Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej początkowo informował o tym, że hospitalizowano zaledwie kilkanaście osób, to jednak sprawa okazała się dużo bardziej poważna. Służby mówią już o 58 ofiarach śmiertelnych. 

Tatiana Lebiediewa - rzeczniczka ministra zdrowia obwodu irkuckiego - poinformowała, że do tej pory po wypiciu "Bojarysznika" zostało poszkodowanych łącznie 97 osób. W szpitalu nadal przebywa 38 osób. Władze regionu ogłosiły żałobę.

Głos w tej sprawie zabrał nawet premier Dmitrij Miedwiediew. Polityk stwierdził, że proceder dopuszczania do sprzedaży produktów stosowanych jako zamienniki alkoholu jest "absolutnie skandaliczny" i rozkazał swojemu gabinetowi rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem przepisów regulujących tę kwestię.

Mimo że zatrucie alkoholem w Rosji jest zjawiskiem dosyć powszechnym, to jednak w ciągu ostatnich lat nie doszło do tak masowej fali zgonów z podobnego powodu.

Produkty codziennego użytku są częstym zamiennikiem alkoholu, a wśród najuboższych mieszkańców Irkucka stały się najtańszym "sposobem na rozgrzanie". Zimą temperatura spada tam grubo poniżej zera (a nocą nawet ponad -20°C), dlatego ludzie sięgają po nie chętniej niż po droższe alkohole.

Głóg na odporność

bojarysznik
fot. East News

Kwiaty oraz czerwone owoce głogu, które porastają cierniste krzewy tej rośliny, słyną z niezwykłych właściwości leczniczych. Zawierają sporo witaminy C, fitosteroli, garbników i soli mineralnych, a także cenne pyrocyjanidy i flawonoidy działające rozkurczająco na naczynia krwionośne, drogi moczowe i jelita.

Zobacz także

Ma znakomite działanie na naczynia wieńcowe przyczyniając się do zmniejszenia częstotliwości skurczów mięśnia sercowego, przez co serce działa wydajniej zwiększając dopływ utlenionej krwi oraz poprawiając tolerancję na niedobór tlenu, co zapobiega napadom duszności. Przeciwdziała zakrzepowemu zapaleniu żył i działa wzmacniająco na cały system immunologiczny organizmu.

Przepis na napar z głogu:

Kwiaty głogu (1 czubatą łyżkę) należy zalać szklanką zimnej wody i powoli podgrzewać na małym ogniu. Kiedy napar dojdzie do wrzenia, należy go przez 2-3 minuty gotować. Po zagotowaniu wystarczy całość przecedzić i pić dwa razy dziennie.

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π