Róbta, co chceta: Owsiak zrobił dla polskiej medycyny więcej niż politycy!

Monika Piorun
14.01.2018 17:15
Róbta, co chceta: Owsiak zrobił dla polskiej medycyny więcej niż politycy!
fot. East News

Trudno sobie nawet wyobrazić, ilu ludziom udało się pomóc dzięki sprzętowi medycznemu zakupionemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Fakty mówią same za siebie: tego, co udało się dokonać Jurkowi Owsiakowi w ciągu ostatnich 26 lat w służbie zdrowia, nie były w stanie zrobić żadne władze - bez względu na opcję polityczną.

Służba zdrowia w Polsce pozostawia wiele do życzenia - rezydenci walczą o podwyżki, lekarze masowo wypowiadają klauzulę opt-out, nie zgadzając się na ponadnormatywne godziny pracy, a pacjenci czekają nawet po kilka lat w kolejkach na zabiegi, które są im niezbędne. Wydaje się, że jedyną rzeczą, która w państwowych szpitalach działa na tyle sprawnie, że nie sprawia większych kłopotów, jest... sprzęt z serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Można by mnożyć w nieskończoność statystyki dotyczące tego, jak ogromną liczbę specjalistycznych aparatów medycznych, inkubatorów, łóżek czy ratujących życie technologii udało się zakupić dzięki corocznym finałom WOŚP - niedowiarków to pewnie nie zaspokoi i będą próbowali doszukiwać się dziury w całym próbując udowodnić, że Orkiestra gra nie tak, jak im się podoba. Nie wszystkim można dogodzić. Fakty mówią jednak same za siebie - o tym, że polska medycyna zmieniła się nie do poznania dzięki WOŚP, świadczą niemal wszystkie oddziały szpitalne w Polsce, których pacjenci na co dzień korzystają z tego, co dostaną od organizatorów dorocznych zbiórek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Co bez szwanku działa w polskiej służbie zdrowia? Jedynie... sprzęt od WOŚP!

Zrzut ekranu 2018-01-14 o 16.39.08
fot. East News

Lekarze nie mają wątpliwości, że dzięki sprzętowi zakupionemu ze zbiórek w całej Polsce podczas finałów WOŚP polska medycyna mogła osiągnąć poziom, który bez takiej pomocy byłby niewyobrażalny. Prof. Jerzy Szczapa, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego tłumaczy, że:

Aktualnie nie ma wśród blisko 450 oddziałów noworodkowych ośrodka, który nie byłby doposażony przez Fundację.

Z kolei dr Małgorzata Sałasińska-Kubacka z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu nie waha się stwierdzić, że:

Pediatria Polska "stoi" na sprzęcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Doświadczamy tego my lekarze ratując życie, doświadczają matki przebywające z chorym dziećmi w oddziałach noworodkowych, niemowlęcych, chirurgicznych i onkologicznych. 

Zrzut ekranu 2018-01-14 o 17.07.32
Jurek Owsiak z pięcioraczkami, którym 9 lat temu udało się uratować życie dzięki sprzętowi od WOŚP. Wspólnie uczestniczyli w otwarciu poradni neonatologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, do którego trafiły trzy ultranowoczesne inkubatory hybrydowe (fot. Jan Graczyński East News)
Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem Owsiak i WOŚP zrobił więcej dla rozwoju polskiej medycyny niż politycy?

Liczba głosów:

Rozwój poszczególnych dziedzin medycyny w Polsce często uzależniony jest od tego, na co w danym roku zbiera pieniądze Orkiestra. Tak było m.in. w przypadku nefrologii.

- Przed kilku laty Orkiestra grała dla dzieci z chorobami nerek. Efektem tego wysiłku było całkowite przeobrażenie jakości diagnostyki i terapii wielu schorzeń nefrologicznych i urologicznych u dzieci w skali kraju - przekonuje prof. Ryszard Grenda z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej, który nie kryje podziwu dla wielkiego i bezinteresownego dzieła, jakim stała się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podobnego zdania jest też prof. Danuta Perek ze stołecznego CZD, która tłumaczy, że:

Aparat rezonansu magnetycznego podarowany przed laty (nadal działa!) Centrum Zdrowia Dziecka przez Wielką Orkiestrę stał filarem, na którym oparliśmy rozwój neuroonkologii dziecięcej w naszej placówce, a potem w całej Polsce.

Prof. dr hab. med. Bohdan Maruszewski, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka, Prezes Klubu Kardiochirurgów Polskich, Prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgów Dziecięcych dodaje z kolei, że to, co zrobiła dla polskiej medycyny WOŚP jest ewenementem na skalę światową:

Najwybitniejsi eksperci z całego świata nie mogą się nadziwić, że Centrum Zdrowia Dziecka - jeden z najnowocześniejszych ośrodków kardiochirurgii dziecięcej w Europie - został prawie całkowicie wyposażony przez rock'n'rollową organizację pozarządową.

- Gdyby nie sprzęt otrzymany od Fundacji nie mógłbym wykonać połowy operacji ratujących zdrowie i życie dzieci -  twierdzi prof. dr hab. n med. Jarosław Czuba z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy w Otwocku.

Nobel dla Owsiaka? UJ już go nagrodził za wkład w rozwój medycyny

Zrzut ekranu 2018-01-14 o 17.04.57 1
fot. Twitter.com/WOŚP

Zobacz także

Uniwersytet Jagielloński przyznał w tym roku prezesowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Złoty Medal "Plus Ratio Quam Vis" za "ogromny wkład na rzecz medycyny rozwojowej, owocne i mądre wspieranie leczenia małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, wyposażenie go w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-leczniczy, a także z ideę jednoczenia ludzi - zwłaszcza tych młodych - w celu niesienia pomocy słabszym i potrzebującym".

Coraz głośniej mówi się też o tym, że powinien znaleźć się wśród osób nominowanych do Nagrody Nobla. Z sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że aż 68 proc. ankietowanych uważa, że Owsiakowi należy się Nobel.

Zagłosuj

Czy popierasz pomysł zgłoszenia kandydatury Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla?

Liczba głosów:

Zobacz także

Nie da się zaprzeczyć, że bez WOŚP polska medycyna dziecięca oraz wiele innych dziedzin medycznych, które bazowały na sprzęcie od Orkiestry w ciągu ostatnich lat (m.in. geriatria, kardiologia czy nefrologia) nie osiągnęłaby takiego poziomu, jak obecnie. Politykom - bez względu na opcję i poglądy - nie udało się rozwiązać problemów, z którymi służba zdrowia zmaga się od lat. Może zamiast Nobla Owsiakowi należałoby się miejsce w resorcie zdrowia? Kto wie, ile udałoby mu się zrobić jako minister...

Zagłosuj

Czy uważasz, że Jurek Owsiak byłby dobrym ministrem zdrowia?

Liczba głosów:

Graj z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i licytuj dzień w Radiu ZET!

źródło: WOŚP

______

zdrowie.radiozet.pl/π