Robin Heart - polski robot, który zastąpi chirurga podczas operacji

Monika Piorun
23.06.2016 16:28
Robin Heart - polski robot, który zastąpi chirurga podczas operacji
fot. Robin Heart - polski robot, który zastąpi chirurga podczas operacji

Syn słynnego profesora Zbigniewa Religi - kardiochirurg Grzegorz Religa - dokończy dzieło ojca i będzie pierwszą osobą, która przeprowadzi operację, w której zamiast lekarza asystującego zostanie wykorzystane innowacyjne urządzenie opracowane przez śląskich naukowców.

Jesienią czeka nas prawdziwa rewolucja na salach operacyjnych. Po raz pierwszy zostanie wykorzystany innowacyjny robot medyczny Robin Heart PortVisionAble (PVA), który umożliwia niezwykle precyzyjne dotarcie do wybranego miejsca w organach wewnętrznych pacjenta i za pomocą specjalnych narzędzi wyposażonych w kamery pozwala na sterowanie nimi na odległość.

Teleoperacja redukuje konieczność uczestniczenia w zabiegu chirurga asystującego, co może doprowadzić do niezwykłego przełomu w medycynie. Jeśli kosztujące około 200-250 tys. zł urządzenie zostanie wykorzystane na masową skalę, lekarze nie będą już musieli czekać na pojawienie się specjalistów, którzy do tej pory byli niezbędni podczas zabiegów, a zamiast nich operować będą roboty, sterowane na odległość z różnych miejsc na świecie.

Choć operacje dalej będą wykonywane przez lekarzy, to coraz większą rolę będą miały w nich specjalistyczne roboty, które wykonają swoje zadania dokładniej, co pozwoli na mniejszy uszczerbek na zdrowiu pacjentów.

Dobra robota dobrego robota

fot. PTWP/FRK

Robin Heart Uni System to zupełnie innowacyjne urządzenie medyczne skonstruowane przez specjalistów z Katowic. Składa się z kilku typu sprzętów, które dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć naukowych z dziedziny mechatroniki mają ułatwiać lekarzom przeprowadzanie zabiegów specjalistycznych.

Projekt nadzorował w przeszłości jeszcze sam prof. Zbigniew Religa - słynny kardiolog i były minister zdrowia. Kiedy żył nie udało się doprowadzić do końca wszystkich prac konstrukcyjnych. Po jego śmierci głównym wykonawcą pomysłu został dr Zbigniew Nawrat z Instytutu Protez Serca.

W 2015 roku na specjalnej konferencji w korytarzu kopalni Guido 320 m pod ziemią zaprezentowano prototyp urządzenia, które od początku 2016 roku zostało poddane testom przez śląskich naukowców.

Przeczytaj: Testy innowacyjnego polskiego robota Robin Heart

Waleczne serce

Pierwsza operacja przy użyciu nowoczesnego robota Robin Heart ma być przeprowadzona jesienią 2016 przez kardiochirurga dra Grzegorza Religę - syna prof. Zbigniewa Religi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. dra Władysława Biegańskiego w Łodzi.

fot. East News/Tomasz Urbanek

Syn prof. Zbigniewa Religi - dr Grzegorz Religa - już jesienią dokona przełomowej operacji przy użyciu robota Robin Heart, który ma zastąpić chirurga asystującego przy zabiegach operacyjnych.

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π