Robert Makłowicz apeluje o legalizację marihuany

Monika Piorun
10.06.2016 11:37
Robert Makłowicz apeluje o legalizację marihuany
fot. Robert Makłowicz tłumaczy, co sądzi o marihuanie

Kolejny raz sławny smakosz apeluje o zmianę sytuacji prawnej, która w tej chwili obowiązuje w naszym kraju w sprawie środków odurzających.

- Restrykcyjne prawo w Polsce, dotyczące karania za posiadanie choćby nawet niewielkiej ilości miękkich narkotyków, czyli marihuany albo haszyszu, jest absurdalne i porównywalne z regulacjami na Białorusi - uważa Robert Makłowicz.

W rozmowie z przedstawicielami ruchu Wolne Konopie znany miłośnik sztuki kulinarnej przekonuje, że polskie przepisy w tej kwestii należą do najostrzejszych w Europie. - To prawo jest złe, a skoro coś jest złe, to należy to zmienić - przekonuje dziennikarz.

W Polsce jak na Białorusi

Mimo że jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, to w przypadku marihuany jeszcze bardziej surowe prawo niż w Polsce, obowiązuje już tylko poza Wspólnotą Europejską, za naszą wschodnią granicą.

Zarówno w Czechach, jak i nawet w Niemczech, gdzie od 2017 roku wejdzie w życie przepis w pełni legalizujący medyczną marihuanę, prawo w tej kwestii ma zdecydowanie łagodniejszy charakter.

(Przeczytaj: Leczenie marihuaną zakazane)

Dlaczego więc wytwarzana na bazie konopi marihuana budzi w naszym kraju tyle kontrowersji? Dyskusja publiczna na temat jej legalizacji zdaje się nie mieć końca.

Nawet w przypadku stosowania jej ze względów medycznych, istnieje spory opór zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów, dotyczący tego, kto powinien mieć do niej dostęp.

Organiczne kannabinoidy

Badania opublikowane na łamach JAMA Medicine wskazują, że już wkrótce może się okazać, że spór na temat marihuany, będzie można rozwiązać za pomocą związków endogennych produkowanych przez ludzki organizm.

Substancje endogenne są związkami chemicznymi wytwarzanymi wewnątrz organizmów ludzi (a także wszystkich kręgowców i bezkręgowców). Produkowane są wtedy, kiedy ciało sygnalizuje na nie zapotrzebowanie.

Naukowcy zauważyli, że związki te są bardzo podobne do zawartych w marihuanie kannabinoidów. Skoro ludzki organizm sam potrafi wytworzyć związki, które mają niezwykle zbliżoną do nich strukturę, to już wkrótce może się okazać, że uda się je wykorzystać do stworzenia na ich bazie środków o takim samym działaniu, jak miękkie narkotyki.

Organiczne kannabinoidy mogą posłużyć w przyszłości do produkcji wielu rodzajów leków przeciwbólowych, ale pewnie będziemy musieli jeszcze na to sporo poczekać.

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π