Będzie okrągły stół w sprawie ochrony zdrowia? Rezydenci chcą więcej zmian

Monika Piorun
19.10.2017 16:12
Będzie okrągły stół w sprawie ochrony zdrowia? Rezydenci chcą więcej zmian
fot. pixaby.com/Wikimedia Commons/Porozumienie Rezydentów OZZL

Lekarze rezydenci poprosili prezydenta Andrzeja Dudę o zwołanie okrągłego stołu w ochronie zdrowia. Jego celem miałoby być "wypracowanie rozwiązań, które będą funkcjonować dłużej niż tylko jedną kadencję parlamentarną".

Okrągły stół zakończy spór z rezydentami?

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Damian Patecki ogłosił, że pismo do prezydenta zostało wysłane już w środę.

Protestujący lekarze chcą zwołania "okrągłego stołu w ochronie zdrowia z udziałem polityków wszystkich opcji politycznych, zarówno parlamentarnych, jak i pozaparlamentarnych, celem wypracowania rozwiązań, które będą funkcjonować dłużej niż tylko jedną kadencję parlamentarną".

Jak tłumaczy Damian Patecki:

We wszystkich krajach, które mają dobrze funkcjonujące systemy ochrony zdrowia, doszło do jakiejś formy konsensusu co kierunku reform i każdy następny rząd realizował plan.

Nie da się zmieniać ochrony zdrowia dorywczo, w ciągu 4 lat, od jednej kadencji do drugiej.

Zrzut ekranu 2017-10-19 o 16.17.36

W środę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński pytany przez Radio ZET, czy prezydent włączy się w rozmowy ws. protestu, powiedział, że Andrzej Duda ma nadzieję, iż dwie strony są w stanie usiąść do rozmów i dojść do kompromisu. - Podstawą tego, żeby dojść do kompromisu, są rozmowy - podkreślił rzecznik głowy państwa dodając, że:

Trzeba wykorzystać wszelkie możliwe sposoby, które w tej chwili są. Naszym zdaniem nie wyczerpały się możliwości rozmowy między stroną rządową a strajkującymi.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że zwołanie obrad okrągłego stołu w sprawie służby zdrowia w Polsce rozwiązałoby problemy lekarzy i pacjentów?

Liczba głosów:

Rząd zapowiedział wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB do 2025 roku

Zrzut ekranu 2017-10-19 o 16.03.31

Rezydenci protestują od 2 października. Część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, a także w Szczecinie i Łodzi. W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych, które tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia, poinformowało o rozszerzeniu protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Protestujący domagają się wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB w trzy lata. Chcą też, by lekarz rezydent zarabiał 1,05 średniej krajowej, a przepisy regulujące minimalne wynagrodzenia innych pracowników medycznych były renegocjowane.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wielokrotnie zapewniał, że jest gotów na dalsze rozmowy z protestującymi. W czwartek Stały Komitet Rady Ministrów rekomendował rządowi przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB.

Przeczytaj: Przełom w służbie zdrowia. Będzie wzrost nakładów do 6 proc. PKB w 2025

Resort zdrowia zwraca też uwagę, że zgodnie z przyjętą już ustawą wynagrodzenia pracowników służby zdrowia będą stale wzrastać. MZ zaproponowało też, by rezydenci odbywający szkolenie w deficytowych dziedzinach medycyny otrzymywali tzw. dodatek motywacyjny w wysokości 1200 zł brutto.

O godz. 17. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęło się spotkanie protestujących lekarzy rezydentów z przedstawicielami rządu. Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że w spotkaniu uczestniczą minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i minister w KPRM Henryk Kowalczyk.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem rezydenci powinni zakończyć już strajk głodowy?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π