Rewolucja w leczeniu nowotworów w Polsce! Sporo zmian na onkologii

Monika Piorun
25.07.2018 13:26
Rewolucja w leczeniu nowotworów w Polsce! Sporo zmian na onkologii
fot. Shutterstock

Chorzy na raka, którzy korzystają z terapii dostępnych na terenie naszego kraju, wkrótce mogą liczyć na bardziej kompleksową opiekę medyczną. Nowy projekt sieci szpitali onkologicznych zakłada powstanie ośrodków specjalizujących się w leczeniu konkretnych rodzajów nowotworów. 

Sieć szpitali onkologicznych zmieni system leczenia nowotworów w Polsce

Wyniki leczenia onkologicznego w Polsce są nawet o 12 proc. gorsze niż w większości państw europejskich. To powoduje, że blisko milion Polaków walczących z nowotworami ma mniejsze szanse na właściwe leczenie niż chorzy z zachodu Europy. By wyrównać ich szanse, resort zdrowia planuje rewolucję w ich leczeniu i powołanie sieci szpitali onkologicznych, z których każdy ma specjalizować się w leczeniu innego rodzaju nowotworu – dowiedział się dziennik „Rzeczpospolita”.

Rozproszenie opieki nad chorymi na raka, których co roku przybywa w Polsce ok. 163 tys., skrytykowała NIK w raporcie z lutego 2018 r. Inspektorzy stwierdzili, że zamiast objąć chorego kompleksową opieką, jedne ośrodki operują, drugie leczą chemią, a trzecie naświetlają. Kontrolerzy zalecili z tego powodu wprowadzenie opieki skoordynowanej na wzór zachodni.

Zobacz także

Decentralizacja radioterapii i centralizacja leczenia operacyjnego

Projekt „Koncepcji organizacji i funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej”, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, zakłada dwukierunkowy system opieki zdrowotnej:

  • najcięższe przypadki operowane będą w o ośrodkach o najwyższym poziomie referencyjności,
  • zaś radio- i chemioterapia ma się odbywać w przychodniach jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta.

Powstaną ośrodki specjalizujące się w leczeniu różnych rodzajów nowotworów

Podobnie jak na całym świecie powstać mają także ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu nowotworu danego narządu, np. raka piersi, płuc czy jelita grubego. Krajową Sieć Onkologiczną, tak samo jak w przypadku sieci szpitali, ma powołać specjalna ustawa. 

Zagłosuj

Czy sieć szpitali onkologicznych Twoim zdaniem usprawni leczenie nowotworów w Polsce?

Liczba głosów:

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

____________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π