Zamknij

Rekord zgonów na COVID-19. Ile osób tak naprawdę zmarło w ciągu doby?

08.04.2021 13:25
Piotr Molecki/East News
fot. Piotr Molecki/East News

8 kwietnia padł dotychczasowy rekord zgonów z powodu COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na COVID-19 zmarły 954 osoby. Okazuje się jednak, że nie wszystkie zgony miały miejsce w ciągu jednej doby. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, jak interpretować te szokujące dane. 

Resort zdrowia podał w czwartek 8 kwietnia informację o 27 887 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 954 osób, które zmarły z powodu COVID-19 lub współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. To największa liczba zaraportowanych zgonów od początku pandemii.

Rekord zgonów. Ile osób zmarło na COVID-19 w ciągu doby?

- Na dzisiejszy tragiczny wynik dotyczący 954 zgonów składa się m.in. zaraportowanie zgonów z okresu świątecznego - od Wielkiego Piątku aż do świątecznego poniedziałku - wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz podczas konferencji prasowej wskazał, że "954 zgony, które dzisiaj ogłaszamy, takiej liczby jeszcze nigdy nie podawaliśmy". Jak mówił, tendencja wzrostowa jest zawsze następstwem zwiększonej liczby zakażeń, postępującej w ciągu tygodnia liczby hospitalizacji i "właśnie kolejny tydzień, kolejne dwa tygodnie to jest niestety wzrost liczby osób, które nie poradziły sobie w walce z koronawirusem".

ZOBACZ: Te cztery choroby zwiększają ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 

Rzecznik MZ zaznaczył jednak, że na ten wynik wpłynęło też raportowanie związane z okresem świątecznym, podczas którego podmioty medyczne nie raportowały w takim cyklu bieżącym, jak robią to na co dzień.

- Na te 954 dzisiejsze ogłoszone zgony mamy w granicach 100 zgonów z Wielkiego Piątku, mamy w granicach 130 zgonów z Wielkiej Soboty i 130 zgonów z Wielkiej Niedzieli. Jest to więc duża liczba 954, ale ona też w pełni nie obrazuje tej ostatniej doby czy właściwie ostatnich dwóch dni, bo najczęściej to bieżące raportowanie dotyczy 24 do 48 godzin i to jest ten standard - powiedział Andrusiewicz.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce zanotowano 2 499 507 przypadków zakażeń SARS-CoV-2 oraz 56 659 zgonów z powodu COVID-19 i z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. 

Źródło: PAP, gov.pl