Pobij Rekord Guinnessa z Jurkiem Owsiakiem i WOŚP!

Monika Piorun
11.10.2016 11:46
Pobij Rekord Guinnessa z Jurkiem Owsiakiem i WOŚP!
fot. Akcja Ratujemy i uczymy ratować

17 października 2016 w samo południe rozpocznie się największa na świecie lekcja resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Do udziału w akcji zgłosiło się już 57 tys. osób, ale nadal można zaoferować swoją pomoc i nauczyć się, jak ratować ludzi.

Dzięki realizowanemu przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy programowi "Ratujemy i uczymy ratować" 90% szkół podstawowych w Polsce otrzymało sprzęt niezbędny do nauki pierwszej pomocy, a 2,5 mln dzieci zdobyło wiedzę o tym, jak w prawidłowy sposób uciskać klatkę piersiową i dokonywać tzw. wdechów ratowniczych w przypadku ustania czynności serca lub bezdechu.

Nagłe zatrzymanie krążenia z powodu zawału mięśnia sercowego lub różnego typu zatorów należy do głównych przyczyn śmierci w Europie. Mimo że każdego dnia ludzie umierają z tego powodu, zaskakująco często nie mamy pojęcia o tym, jak się zachować, kiedy ktoś obok nas potrzebuje pomocy.

Jeśli od najmłodszych lat nie wyrobimy w sobie nawyku reagowania na takie sytuacje, w dorosłym życiu trudniej nam będzie opanować atak paniki i zachować zdrowy rozsądek w krytycznym momencie. Nie zawsze możemy liczyć na specjalistyczną pomoc lekarską, natychmiastowy przyjazd karetki pogotowia i zespołu resuscytacyjnego, dlatego koniecznie musimy wiedzieć, jak się wtedy zachować.

Lekcja cenna jak życie

 Skąd wziął się pomysł na program "Ratujemy i uczymy ratować"?

Wiedza o tym, jak udzielać pierwszej pomocy, może uratować życie - nie tylko nam, ale także wszystkim, którzy znajdą się w naszym otoczeniu - sąsiadom, znajomym, kolegom z pracy, członkom rodziny oraz zupełnie nieznajomym ludziom, którzy znajdą się w nagłej potrzebie.

Z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który w tym roku przypada w niedzielę, następnego dnia - 17 października w poniedziałek punktualnie w samo południe będzie można się nauczyć, jak nieść pierwszą pomoc innym, a przy okazji... pobić Rekord Guinnessa

Zdobycie tego zaszczytnego tytułu wcale nie jest proste i wymaga sporo przygotowań. Jeśli chcemy, by nasz wynik był uznany, w przypadku próby przeprowadzenia największej na świecie lekcji resuscytacji krążeniowej, musimy zebrać odpowiednią ilość świadków pełniących rolę instruktorów nadzorujących prawidłowy przebieg nauki oraz tzw. stewardów obserwujących grupę minimum 50 osób.

Niezależni świadkowie muszą się wykazać certyfikowaną wiedzą. Mogą nimi zostać np. pracownicy służb medycznych lub mundurowych, wykwalifikowani nauczyciele lub ratownicy KPP). Pomagać im mogą np. trenerzy sportowi, działacze lokalnych klubów sportowych lub nauczyciele w-f.

Rola stewarda sprowadza się natomiast do obserwowania działań instruktora, ćwiczeń na fantomie oraz wypełnieniu specjalnego oświadczenia stanowiącego dowód niezbędny do uznania uzyskanego wyniku.

Jak pobić Rekord Guinnessa?

owsiak 2
fot.wosp.org

Dotychczasowy rekord, który w następny poniedziałek chcą pobić Polacy, należy do Hindusów. Mimo że już w tej chwili organizatorzy zapewniają, że zarejestrowała się odpowiednia ilość osób, by w przyszłym tygodniu uzyskać najlepszy na świecie wynik, to jednak nadal można zgłosić chęć swojego udziału.

W Warszawie start akcji planowany jest 17 października 2016 na Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki o godz. 12.00. W pozostałych miejscach w Polsce - głównie szkołach podstawowych oraz różnych instytucjach - wspólna nauka będzie trwała przez cały dzień. Wszelkie szczegóły dotyczące rejestracji i udziału w wydarzeniu są dostępne na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przeczytaj: Najważniejsze zasady bicia Rekordu Guinnessa

Zrzut ekranu 2016-10-11 o 11.26.22
Zrzut ekranu 2016-10-11 o 11.26.40
wośp 3

 

fot. wosp.org

Pomożecie?

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π