Zamknij

Więcej psychologów, psychiatrów i terapeutów. Rząd obiecał poprawę

20.01.2021
Aktualizacja: 20.01.2021 14:20
Pandemia a zdrowie psychiczne dzieci
fot. Shutterstock

W pandemii szczególnie potrzebna jest pomoc psychiatryczna. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szerokich wachlarze nowych mechanizmów wsparcia dla dzieci i młodzież, a także rodziców. Premier obiecał 120 milionów złotych na ratowanie psychiatrii dziecięcej w Polsce.

  • Na wspólnej konferencji premiera, ministra zdrowia i konsultantki ds. psychiatrii dzieci i młodzieży dr hab. n. med. Barbary Remberk, zapowiedziano kontynuowanie reformy psychiatrii i zwiększenie nakładów finansowych.

Jakiś czas temu pisaliśmy o stanie psychiatrii w Polsce i o planowanych cięciach finansowych na 2021 rok. Przypomnijmy - według decyzji senatu, która zapadła 12 stycznia 2021 r., system pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży nie otrzyma obiecywanej kwoty z budżetu państwa, co oznacza zablokowanie planowanej reformy.

Dziś odbyła się wspólna konferencja premiera, ministra zdrowia i konsultantki ds. psychiatrii dzieci i młodzieży z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii dr hab. n. med. Barbary Remberk. Rząd zapowiada zwiększenie środków i nakłady inwestycyjne na psychiatrię dziecięcej. Środki mają pochodzić z NFZ, Funduszu Inwestycyjnego, z profilaktyki uzależnień (środki covidowe) i z budżetu państwa.

Premier wystąpienie zaczął od planów dot. walki o zdrowie psychiczne. Nawiązał do lat 80. ub. w., kiedy niewiele mówiło się o psychiatrii, nie było takiej świadomości takiej, jaka jest dzisiaj o problemach psychicznych dzieci. Mateusz Morawiecki stwierdził, że teraz jest lepiej, niż kiedyś, gdyż potrafimy lepiej zrozumieć problemy psychiczne. „Wiemy doskonale, że dzieci są narażone na niesamowite ryzyka, ataki, hejt, nienawiść ... Poprzez to dochodzi do wielu działań autodestrukcyjnych. Często dzieci są pod presją wewnętrznej rywalizacji” - mówił premier.

Co rząd zrobił w psychiatrii do tej pory?

Premier podsumował, co rząd zrobił w obszarze psychiatrii do tej pory. - W sierpniu 2020 wdrożyliśmy nowy model leczenia psychiatrycznego dzieci, finansowanie wzrosło o znacznie powyżej 400 milionów złotych, zwiększyła się liczba placówek z 365 do 562, powstało 138 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – powiedział Mateusz Morawiecki. Podkreślił również rolę III sektora, w którym zaangażowało się wielu świeckich i duchownych. Od 2015 do końca 2020 r. liczba specjalistów wzrosła o ponad 100 osób.

Co nas czeka? Jakie są plany rządu w ratowaniu psychiatrii?

  • Łącznie 120 milionów zł, z czego ok. 3 milionów na jeden oddział.
  • Uruchomienie całodobowej infolinii – ma to pomóc zwalczać samobójstwa.
  • Zwiększenie dostępności świadczeń i szkoleń.
  • Uruchomienie programów profilaktyki cyfrowej.
  • Zwiększenie dostępności specjalistów.

Premier zauważył również to, że dla wszystkich lockdown to rzecz zupełnie nienormalna. - Chcemy jak najszybciej wrócić do normalności, ale epidemia wymagała dodatkowych obostrzeń. Walka z problemami psychicznymi, związanymi z epidemią i niezwiązanymi z epidemią (np. hejt wśród młodzieży), jest niezwykle ważna – dodał.

Minister zdrowia podczas konferencji zapewnił, że zajmowanie się sprawami psychiatrii to nie impuls, a proces, który rozpoczął się jeszcze w 2018 roku. – Filozofia tej zmiany pojawiła się w sierpniu 2019, to zbudowanie piramidy świadczeń, gdzie podstawą jest opieka środowiskowa, drugi poziom to ośrodki specjalistyczne, a na końcu jest szpital – mówił.

– Przeszkodziła nam w tym pandemia. NFZ przez cały czas prowadzi konkursy na opiekę środowiskową, a docelowo chcemy, aby taka opieka była w każdym powiecie – dodał.

- Bardzo ważna jest wprowadzona bezlimitowość na każdym z tych poziomów. Jesteśmy na ogromnym placu budowy, na którym budowane są 3 gmachy. Ośrodki mają spełniać najnowocześniejsze standardy – podkreślił minister zdrowia

MZ zapowiada kompleksową przebudową systemu psychiatrii, w kierunku psychiatrii środowiskowej. Adam Niedzielski stwierdził, że pandemia jest okazją do tego, żeby przyśpieszyć ten proces. W perspektywie roku będziemy w zupełnie innej rzeczywistości zdrowia psychicznego. – W mojej perspektywie, jest bardzo ważne, żeby psychiatria dziecięca znalazła się w dyskusji społecznej. Cieszy mnie zmiana myślenia. Łagodzenie cierpienia, wspieranie rozwoju albo rehabilitacja. Ważne, że jako społeczeństwo zaczynamy to rozumieć. Jesteśmy na początku zdrowia – my jako system, my jako pacjenci musimy nauczyć się, że system się zmienia. Mamy liczne nadzieje – skomentowała Barbara Remberk.