Które pomadki i balsamy do ust zawierają szkodliwe substancje?

Monika Piorun
28.09.2017 18:36
Które pomadki i balsamy do ust zawierają szkodliwe substancje?
fot. StockSnap/pixaby.com/CC0 Public Domain

Aż połowa pomadek i balsamów do ust przebadanych przez francuską organizację konsumencką Que Choisir zawiera niebezpieczne dla zdrowia składniki, które mogą powodować m.in. zaburzenia hormonalne, prowadzić do zatruć i podrażnień.

Na 21 kosmetyków do pielęgnacji ust przebadanych przez Francuzów - w blisko połowie udało się zidentyfikować nadmierną ilość substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Oleje mineralne (pochodne ropy naftowej), węglowodory nasycone (MOSH) to tylko niektóre z dodatków, które w nadmiarze mogą odkładać się w naszych narządach (m.in. w wątrobie) i prowadzić do alergii skórnych, zatruć, zaburzeń hormonalnych oraz rozregulowywania pracy niektórych organów (np. tarczycy). Jeśli ich wpływ na nasz organizm jest długotrwały, mogą wykazywać działanie rakotwórcze.

Zobacz także

Kosmetyki do ust pod lupą 

Francuska organizacja Que Choisir, która od lat walczy o upowszechnienie wiedzy
na temat szkodliwości powszechnie występujących w kosmetykach substancji, tym razem sporządziła przegląd pomadek i balsamów do ust. W połowie przebadanych kosmetyków Que Choisir zidentyfikowała nadmierny poziom toksycznych dla naszego zdrowia składników. Według obowiązujących norm (zgodnych z wymogami UE) ich ilość nie przekracza poziomu, który uznawany jest za szkodliwy.

Zdaniem przedstawicieli organizacji UFC Que Choisir, upowszechnienie wiedzy na temat szkodliwości powszechnie występujących w kosmetykach dodatków chemicznych, może przyczynić się do wywołania presji na producentach, by zwrócili większą dbałość o zdrowie klientów i zmienili skład niektórych produktów.

Przeczytaj: Pełna lista pomadek i balsamów do ust przebadanych przez Que Choisir

Naukowcy od lat powtarzają, że długotrwały wpływ węglowodorów nasyconych, które udało się zidentyfikować w blisko połowie z przebadanych przez Que Choisir pomadek, może mieć działanie kancerogenne. W przypadku kosmetyków do ust problemem jest to, że część substancji jest nieświadomie konsumowanych przez klientów - nawet niewielkie ilości szkodliwych dla zdrowia składników po wielu latach odkładania się w naszych narządach wewnętrznych - może przyczyniać się m.in. do wzrostu zachorowań na różne rodzaje chorób nowotworowych.

Zobacz także

Kosmetyki zwierające nadmierne ilości toksyn wg Que Choisir

źródło: quechoisir.orgthelocal.fr

_____

zdrowie.radiozet.pl/π