NIK: W Polsce wciąż wykonuje się za mało badań laboratoryjnych

Monika Piorun
21.08.2017 11:57
NIK: W Polsce wciąż wykonuje się za mało badań laboratoryjnych
fot. East News

Liczba badań laboratoryjnych w naszym kraju jest zupełnie nieadekwatna do potrzeb diagnostycznych. Lekarze nie są w stanie bez prawidłowych wyników poprawnie zdiagnozować, co nam dolega. Cierpią na tym wszyscy - zarówno pacjenci, jak i system opieki zdrowotnej, który przez ignorancję władz funkcjonuje nieudolnie - w konsekwencji podatnicy płacą za to dużo więcej niż powinni.

Na 100 tys. mieszkańców w Polsce przypada zaledwie... 7 laboratoriów medycznych. Na tle Unii Europejskiej wypadamy mizernie jeśli chodzi o nakłady w zakresie dostaw wyrobów do diagnostyki laboratoryjnej.

Według danych z 2015 roku wynosiły one tylko 8,5 euro na osobę, tymczasem w sporo mniejszej od nas Słowenii kwota ta opiewała na 23 euro, w Austrii - 30 euro a w Belgii aż 33 euro na jednego obywatela.

Choć bez właściwych wyników badań laboratoryjnych nie da się prawidłowo zdiagnozować, co właściwie dolega pacjentom, w Polsce generują one zaledwie 3,3 proc. kosztów opieki zdrowotnej, czyniąc je najtańszym źródłem informacji diagnostycznej.

Dlaczego system opieki zdrowotnej w Polsce jest taki nieefektywny?

Według Najwyższej Izby Kontroli w Polsce wykonuje się za mało badań diagnostycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Niestety na terenie naszego kraju nie ma obowiązku prowadzenia ich rejestru, dlatego nie wiadomo nawet, ile się ich tak naprawdę wykonuje. Najwięcej z nich (ok. 85 proc.) zlecanych jest w ramach leczenia szpitalnego - służą zatem głównie medycynie naprawczej.

W profilaktyce badania laboratoryjne wykorzystywane są w znikomym stopniu, co zdaniem NIK przyczynia się do dynamicznego wzrostu kosztów refundacji leków. Jeśli na początkowym etapie leczenia w laboratoriach nie zostaną wykonane odpowiednie badania przyczyniające się do postawiania prawidłowej diagnozy - w konsekwencji, wraz z rozwojem nieprawidłowo rozpoznanej choroby, rosną koszty leczenia pacjentów, za co płacą wszyscy podatnicy.

Bez prawidłowych wyników badań lekarze... nie wiedzą na co leczą pacjentów!

med
fot. mwooten, pixaby.com, CC0 Public Domain

- Zawód diagnosty laboratoryjnego został w Polsce zniszczony - przekonuje Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

- Niestety diagności laboratoryjni byli zmuszeni do zamykania swoich laboratoriów albo też zostały one przejmowane przez laboratoria komercyjne. W tym momencie laboratorium, które powinno być blisko pacjenta i lekarza, stało się tylko punktem pobrań. Pacjent stał się anonimowy, lekarze nie mogą się kontaktować z osobami, które wykonywały te badania, ponieważ materiał jest transportowany bez żadnego nadzoru wieleset kilometrów do laboratoriów centralnych, gdzie jest to niestety fabryka wyników, a nie wykonywanie świadczenia laboratoryjnego - wyjaśnia ekspertka.

Polski paradoks wg NIK: Ministerstwo Zdrowia zagraża zdrowiu Polaków?

Taka sytuacja doprowadziła do tego, że w Polsce prestiż zawodu diagnosty laboratoryjnego w Polsce bardzo podupadł, choć w to właśnie oni wraz z lekarzami powinni uczestniczyć w procesie leczenia pacjentów. Lekarze w celu zminimalizowania kosztów leczenia ograniczają zlecanie badań, przez co mimo, że w naszym kraju mamy dostęp do specjalistycznych sprzętów pozwalających na przeprowadzenie wysokiej jakości testów - wykonuje się je zdecydowanie rzadziej niż w innych europejskich krajach.

Zdaniem NIK sporą winę za tę sytuację ponosi minister zdrowia. Pomimo wielu wniosków i postulatów, które były zgłaszane resortowi w przeszłości, nie podjęto żadnych skutecznych działań, które mogłyby doprowadzić do poprawy efektywności badań laboratoryjnych w systemie ochrony zdrowia pacjentów, co w konsekwencji może zagrażać bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków.

Minister Zdrowia na cenzurowanym

W związku z tym Najwyższa Izba Kontroli zobowiązała resort zdrowia do:

  • opracowania rozwiązań systemowych w zakresie diagnostyki laboratoryjnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej,
  • uzupełnienie niedoboru diagnostów laboratoryjnych poprzez rzetelną analizę zapotrzebowania na specjalistów z tej dziedziny,
  • podniesienia jakości badań laboratoryjnych poprzez wykorzystanie instrumentów przewidzianych w ustawie o diagnostyce laboratoryjnej i działalności leczniczej.
Zagłosuj

Czy uważasz, że w Polsce przeprowadza się zbyt mało badań laboratoryjnych?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/NIK/π