Rak to najgroźniejszy i najbardziej bezkarny zabójca na świecie

19.09.2018 16:54
Nowotwór, rak - największy zabójca
fot. Shutterstock

Liczba osób, które chorują na raka, gwałtownie rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w 2018 r. rak zabije prawie 10 milionów ludzi. To najgroźniejszy i najbardziej bezkarny zabójca na świecie.

Międzynarodowa Agencja ds. Badań na Rakiem działająca przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowała raport, z którego wynika, że gwałtownie rośnie liczba osób chorych na raka. Naukowcy przejrzeli dane ze 185 państw. Wynika z nich, że w 2018 r. odnotowano ponad 18 milionów nowych przypadków zachorowań na raka. Przy czym, około 9,6 milionów osób w powodu tej choroby umrze. Niestety większość chorób jest diagnozowana w bardzo późnym stadium rozwoju, gdy ratunku już nie ma. Lekarze walczą tylko o jakość życia pacjenta.

Najbardziej zabójcza "rakowa" piątka

Do największych zabójców zalicza się raka płuc, raka piersi, raka jelita grubego, raka żołądka oraz raka wątroby. Rak płuc zabił w tym roku 1,8 miliona, co stanowi 18,4% wszystkich zgonów z powodu nowotworów w 2018 roku. Na drugim miejscu uplasował się rak jelita grubego - 881 000 zgonów, na trzecim miejscu jest rak żołądka - 783 000 zgonów. Na czwartym miejscu jest rak wątroby - 782 000 zgonów, a na piątym miejscu rak piersi - 627 000 zgonów.

Warto przeczytać: Rak trzustki to podstępny zabójca! Pamiętaj o badaniach

Rak a miejsce zamieszkania

Z badań wynika, że prawie połowa nowych przypadków zachorowań na raka i ponad połowa zgonów spowodowanych rakiem na całym świecie dotyczyła Azji (zamieszkałej przez 60% światowej populacji). Na drugim miejscu plasuje się Ameryka - aż 21% przypadków zachorowań na raka i 14,4% zgonów z powodu nowotworów. Sporo, biorąc pod uwagę, że żyje tam 13,3% światowej populacji. W tym zestawieniu Europa wypada na trzecim miejscu, choć procentowo wypada gorzej niż Ameryka. Ale w Europie żyje tylko 9% światowej populacji, więc te twarde liczby są znacznie mniejsze.

Mężczyźni i kobiety a statystyki rakowe

W statystykach zapadalność na nowotwory jest o 20% wyższa u mężczyzn niż u kobiet. Jeszcze gorzej jest z liczbą zgonów - o 50% więcej umiera mężczyzn niż kobiet. Wśród mężczyzn największe żniwo zbiera rak płuc, następny w kolejności jest rak gruczołu krokowego, jelita grubego, wątroby i żołądka.

W przypadku kobiet najpowszechniejszy jest rak piersi (około jeden na cztery nowe przypadki raka zdiagnozowane u kobiet na świecie występuje w piersiach i jest najczęstszym nowotworem u kobiet w 154 z 185 krajów w nowym badaniu). Następny w kolejności jest rak płuc, jelita grubego i szyjki macicy.
Co ciekawe, rak płuca jest główną przyczyną śmierci kobiet w 28 krajach, z najwyższą zachorowalnością w Ameryce Północnej, Europie Północnej i Zachodniej, Chinach, Australii i Nowej Zelandii. Natomiast na Węgrzech najwięcej kobiet umiera z powodu tego raka. Przyczyną tego rodzaju nowotworu jest przede wszystkim palenie papierosów.

Warto przeczytać: Rak, czyli nowotwór złośliwy. Skąd się bierze rak i dlaczego jest groźny?

Profilaktyka raka a statystyki

Jak wynika z raportu, w krajach, w których prowadzone są kampanie na rzecz większej świadomości chorób nowotworowych oraz akcje zachęcające, np. do rzucania palenia, liczba dotycząca nowych zachorowań spadła. Tak było w Europie Północnej i Ameryce Północnej. Podobnie jest w przypadku raka szyjki macicy - tak gdzie wprowadzono darmowe badania cytologiczne, liczba zachorowań spadła.
Zdaniem naukowców, z danych wynika, że 1 na 5 mężczyzn i 1 na 6 kobiet zachoruje na raka w trakcie swojego życia. 1 na 8 mężczyzn i 1 na 11 kobiet umrze z powodu tej choroby. W raporcie napisano: "Liczba ludności na świecie rośnie, a więcej ludzi oznacza więcej nowotworów. Ludność również się starzeje, a ryzyko zachorowania na raka wzrasta wraz z wiekiem."

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: CNN
-----------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk