Międzynarodowy Dzień Raka Nerki: rusza infolinia onkologiczna dla pacjentów

Monika Piorun
21.06.2018 14:12
Rak nerki: objawy, leczenie, infolinia dla pacjentów, Dzień Raka Nerki 21 czerwca 2018
fot. Shutterstock

Rak nerki rozpoznawany jest u 4,5 tys. Polaków rocznie. Problem ten aż dwa razy częściej dotyczy mężczyzn niż kobiety – obecnie jest już trzecim co do częstotliwości występowania nowotworem urologicznym. Niestety liczba chorych stale rośnie. Z okazji Dnia Nerki rusza specjalna infolinia. Odpowiedzi na pytania pacjentów będzie udzielać onkolog.

Międzynarodowy Dzień Raka Nerki: 21 czerwca 2018

Tadeusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR, które jest organizatorem obchodów Dnia Raka Nerki w Polsce, tłumaczy, że na całym świecie wiedza na temat tej choroby jest zbyt niska. To właśnie dlatego tegorocznej edycji wydarzenia przyświeca hasło „Pytania i odpowiedzi”. 21 czerwca zostanie uruchomiona specjalna infolinia onkologiczna dla pacjentów. Chętni będą mogli skorzystać z telefonicznej konsultacji lekarza, a także rozszerzyć wiedzę na temat tego nowotworu, biorąc udział w krótkim quizie dotyczącym raka nerki.

Z infolinii pod numerem 668 587 053 będzie można skorzystać 21 czerwca, w godz. 17:00–19:00 oraz 22 czerwca, w godz. 16:00–18:00.

Objawy raka nerki: jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

Rak nerki to choroba trudna do wykrycia, we wczesnej fazie przebiega niemal bezobjawowo, przez co wielu chorych nie jest świadoma rozwoju choroby aż do późnego stadium nowotworu. Są jednak pewne symptomy, które mogą sygnalizować pojawienie się choroby, a które często mylimy z innymi dolegliwościami. Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • ogólne osłabienie organizmu
  • utrata masy ciała
  • brak apetytu
  • anemia
  • nadciśnienie tętnicze krwi
  • stany podgorączkowe
  • częste infekcje dróg moczowych
  • bóle w okolicy lędźwiowej
  • silne bóle w okolicy brzucha
  • krwiomocz

UWAGA: Objawy raka nerki są niespecyficzne, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ból w okolicy lędźwiowej, przedłużające się osłabienie organizmu oraz niekontrolowaną utratę masy ciała.

Przyczyny rozwoju choroby w dużej mierze pozostają nieznane. Eksperci łączą ją jednak z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, a także z paleniem tytoniu. Wśród czynników wywołujących raka nerki wymienia się również predyspozycje genetyczne oraz ekspozycję na niektóre substancje toksyczne, takie jak azbest, benzen i kadm.

Jak zdiagnozować raka nerki?

Zrzut ekranu 2018-06-21 o 14.07.31
fot. Shutterstock

Wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów, dlatego obok profilaktyki niezbędna jest też wczesna diagnostyka. Jak podkreślają eksperci, szansą dla wielu pacjentów jest łatwe w wykonaniu i bezbolesne badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (USG).

Chociaż badanie to najczęściej wykonywane jest z zupełnie innego powodu niż choroby nerek, to właśnie dzięki niemu wykrywana jest większość guzów nerki. I mimo że badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej nie jest formalnie uznawane za tzw. screening raka nerki (badanie przesiewowe przeprowadzane wśród osób zdrowych w celu wykrycia choroby w jej początkowej fazie), eksperci przyznają, że jest to metoda bardzo skuteczna, bo pozwala wykryć nowotwór we wczesnym etapie choroby, co znacznie zwiększa szansę chorych na wyleczenie.

PAMIĘTAJ! USG jamy brzusznej należy wykonywać regularnie, najlepiej raz w roku.

Diagnoza: rak nerki – co dalej?

W przypadku wcześnie wykrytego raka nerki podstawową metodą leczenia tego nowotworu wciąż pozostaje chirurgiczne usunięcie fragmentu (wyłącznie guza nowotworowego) bądź całej nerki. Jednak ze względu na brak charakterystycznych symptomów rak nerki rozpoznawany jest najczęściej w zaawansowanym stadium, gdy dochodzi do przerzutów nowotworu na inne organy. Wówczas konieczne jest zastosowanie farmakoterapii.

W Polsce rak nerki diagnozowany jest najczęściej dopiero w trzecim stadium choroby. Mediana wieku w chwili rozpoznania wynosi 64 lata.

Jeszcze niedawno możliwości leczenia chorych były niewielkie, a średni czas przeżycia nie przekraczał roku. Przełom nastąpił wraz z pojawieniem się leków ukierunkowanych molekularnie, czyli tzw. terapii celowanych, które hamują wzrost komórek nowotworowych i zapobiegają tworzeniu naczyń krwionośnych dostarczających nowotworowi substancje odżywcze. Obecnie standardem leczenia w zaawansowanym raku nerki są różne rodzaje terapii celowanych lub immunoterapia, czyli forma leczenia, która do zwalczania raka wykorzystuje własny układ odpornościowy pacjenta.

Nowe perspektywy w leczeniu raka nerki

W maju br. na zaktualizowanej liście leków refundowanych pojawiły się nowe terapie, a wśród nich kabozantynib – innowacyjny lek z grupy inhibitorów kinazy tyrozynowej stosowanych w terapiach celowanych oraz terapia immunoonkologiczna (niwolumab). W Polsce są one dostępne w drugiej linii leczenia, czyli wtedy, gdy zawiodą inne, podawane w pierwszej linii terapie.

Guz nerki rośnie wraz z ilością dostarczanych do niego z krwią substancji odżywczych. Kabozantynib poprzez blokowanie sygnałów między komórkami, tak aby nie przesyłały niezbędnych do rozwoju nowotworu składników, umożliwia poprawę najważniejszych w leczeniu raka nerki parametrów – wydłuża czas przeżycia, spowalnia progresję choroby i zapewnia zmniejszenie rozmiarów guza. Ze względu na skuteczność leku w maju 2018 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o dopuszczeniu kabozantynibu do  pierwszej linii leczenia w krajach Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii. Otwiera to nowe perspektywy dla pacjentów leczonych za pomocą farmakoterapii, którzy po zdiagnozowaniu nowotworu będą mogli wcześniej skorzystać z tej innowacyjnej terapii. 

Obecnie na świecie prowadzone są badania naukowe zmierzające do opisania molekularnych i genetycznych podstaw zaawansowanego raka nerki oraz opracowania opcji terapeutycznych, które zapewnią coraz większe korzyści kliniczne.

Zrzut ekranu 2018-06-21 o 12.44.20

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty GLADIATOR

____

zdrowie.radiozet.pl/π