Zapuść wąsy w listopadzie i sprawdź, jak wykryć raka jąder

Monika Piorun
04.11.2016 14:41
Zapuść wąsy w listopadzie i sprawdź, jak wykryć raka jąder
fot. Zapuść wąsy w listopadzie i sprawdź, jak wykryć raka jąder

Wąsy są symbolem męskości. Choć przez wiele lat były nieco passé, dziś na nowo wracają do łask. Organizatorzy akcji Movember 2016 przekonują, że modę na starannie wypielęgnowany zarost warto połączyć z dbaniem o własne zdrowie, a zwłaszcza badaniami profilaktycznymi dotyczącymi męskich nowotworów.

Kiedy można uznać, że chłopiec zaczyna być prawdziwym mężczyzną? Zanim zbuduje dom, posadzi drzewo i spłodzi syna, na jego twarzy można zauważyć lekki zarost. Dla nastolatków to ważny moment wyznaczający granicę pomiędzy dziecięcą beztroską a upragnioną dorosłością i wyrwaniem się spod nadzoru rodziców. 

Od zarania dziejów wąsy były wyznacznikiem męskiej dojrzałości, a dbanie o ich wygląd wyznaczało kanony elegancji, którymi kierował się każdy dżentelmen. Od teraz ich staranna pielęgnacja może zacząć kojarzyć się ze zdrowiem. Dlaczego?

Zobacz także

Kilka lat temu dwaj Australijczycy - Travis Garone i Luke Slattery - wpadli na pomysł akcji, która sprowokowałaby panów do rozmowy na temat nowotworów, na które cierpią tylko mężczyźni.

Początkowo chcieli tylko zachęcić znajomych do zapuszczania zarostu. Robili zakłady o to, komu uda się w ciągu jednego miesiąca mieć najdłuższe wąsy, a zebrane w ten sposób pieniądze wpłacili na konto fundacji pomagającej osobom cierpiącym na raka prostaty.

Rok później w ich akcji pod hasłem "Movember" wzięło udział już 450 panów, a w ciągu kilku następnych lat listopadowe hodowanie jak najdłuższych wąsów stało się symbolem międzynarodowej kampanii zachęcającej mężczyzn do badań profilaktycznych. Nikt nie spodziewał się, że tak szybko uda się osiągnąć takie efekty.

Namawianie do dbania o zarost stało się sprytnym sposobem na podniesienie społecznej świadomości na temat diagnozowania i leczenia nowotworów jąder oraz prostaty. W tym roku do udziału w Movember zgłosiło się aż 21 państw.

W Polsce organizatorem akcji Movember 2016 jest Fundacja Kapitan Światełko. Tegorocznymi ambasadorami przedsięwzięcia zostali mistrzowie Polski - siatkarze drużyny Zaksa Kędzierzyn-Koźle.

Movember - miesiąc na zapuszczenie wąsów i zadbanie o męskie zdrowie

Nie ma lepszego sposobu na męską pogawędkę o zdrowiu niż strzyżenie wąsów lub ich golenie. Wizyta u profesjonalnego golibrody może być doskonałą okazją do przypomnienia o konieczności badań, które powinien regularnie wykonywać każdy mężczyzna. 

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest systematyczne samobadanie jąder. Choć sprawdzenie, czy nie doszło do niepokojących zmian, guzków lub zgrubień, zajmuje nie więcej niż 3 minuty, to jednak wielu panów zupełnie bagatelizuje ten obowiązek.

Zobacz także

Ciągle wielu mężczyzn nie jest świadomych tego, że rak prostaty jest drugim, po nowotworze płuc, najczęściej zabijającym ich schorzeniem.

Z kolei rak jąder, który może atakować nawet bardzo młodych ludzi, rozwija się błyskawicznie. Jeśli w porę nie wykryjemy nowotworu, to w ciągu kilku miesięcy może doprowadzić do naszego zgonu.

Rozpoznanie choroby na wczesnym etapie daje nam zaś niemal stuprocentową pewność, że uda się nam wyleczyć. Sporo osób nadal uważa, że tego typu schorzenia dotyczą tylko osób starszych.

Niestety w przypadku nowotworu jądra w grupie największego ryzyka znajdują się młodzi ludzie w wieku od 14 do 35 lat. Panowie powyżej 45. roku życia powinni zaś raz w roku poddać się badaniu krwi oraz określić poziom antygenu PSA.

Movember 2016 - akcja bezpłatnych badań USG jąder 

November - Movember, czyli zrozumiała dla większości ludzi na świecie prosta gra słów, stała się elementem przewodnim listopadowej kampanii Fundacji Kapitan Światełko, w ramach której w całej Polsce będzie można skorzystać ze specjalistycznych badań

Zobacz także

pozwalających wykryć zmiany nowotworowe wśród mężczyzn.

Listopad (ang. november) to pora na to, by ruszyć się z miejsca (ang. to move) i zacząć dbać o swoje zdrowie. W ramach akcji Movember 2016 w kilku polskich miastach będzie można skorzystać z porad urologów oraz wykonać bezpłatne badania USG jąder.

Do tej pory mogli wziąć w niej udział panowie z Sopotu oraz z Warszawy. Do końca miesiąca odbędzie się jeszcze kilka finałów - m.in. we Wrocławiu, Lublinie, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie, Opolu i Katowicach. 

Zrzut ekranu 2016-11-04 o 09.55.54

Co powinien wiedzieć każdy mężczyzna o samobadaniu jąder?

Raz w miesiącu podczas kąpieli panowie powinni dosłownie "wziąć sprawy w swoje ręce" i sprawdzić, czy nie grozi im nowotwór jądra. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że może to być najlepszy sposób na wczesne wykrycie raka i uratowanie własnego życia.

Ciągle jednak wielu mężczyzn nie wie, w jaki sposób prawidłowo wykonać samobadanie jąder. Co zatem trzeba wiedzieć?

Zrzut ekranu 2016-11-04 o 14.49.14
fot. movember.org.pl

Pewnie wiele kobiet zdaje sobie sprawę, że gdyby nie zadbały o zdrowie swoich ukochanych mężczyzn, wielu z nich zupełnie nie zaprzątałoby sobie głowy jakimikolwiek badaniami. 

Zobacz także

Okazuje się, że aż w 80% przypadków panowie zgłaszają się na specjalistyczne badania lekarskie tylko dlatego, że życzą sobie tego ich żony, dziewczyny, matki lub... teściowe!

Rola, jaką panie pełnią w życiu mężczyzn, jest ogromna. Warto więc przypomnieć wszystkim kobietom, jak ważne jest, by nakłaniały swoich mężczyzn do regularnego kontrolowania swojego stanu zdrowia. Listopad (w tym przypadku - Movember) to najlepsza okazja, by się o tym przekonać.

Zrzut ekranu 2016-11-04 o 14.43.40

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π