Publiczna służba zdrowia będzie bezpłatna, ale szpitale wprowadzą dodatkowe opłaty

Monika Piorun
16.06.2017 10:51
Publiczna służba zdrowia będzie bezpłatna, ale szpitale wprowadzą dodatkowe opłaty
fot. East News

- W ramach publicznego systemu zdrowia pacjenci nie będą musieli ponosić żadnych opłat - potwierdził Konstanty Radziwiłł odnosząc się do planów Ministerstwa Zdrowia. - Świadczenie przez szpital usług komercyjnych to jednak zupełnie inna kwestia - zaznaczył minister.

Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych.

Minister podkreślił, że zapisy przewidziane w projekcie niwelują nierówności pomiędzy szpitalami prowadzonymi w formie spółek a samodzielnymi zakładami opieki zdrowotnej w zakresie możliwości sprzedawania usług na zasadach komercyjnych. Zdaniem Konstantego Radziwiłła:

Ta nierówność jest coraz bardziej widoczna. Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, które nadał utrzymały tę formę, są po prostu pozbawione takiej opcji, pomimo że czasami dysponują możliwościami, a pacjenci mieszkający wokół mają chęć skorzystać z takiej odpłatnej formy świadczeń.

Ta regulacja to wyrównanie szans tych placówek, które z niewiadomego powodu zostały ich pozbawione.

Darmowe leczenie w ramach publicznego systemu zdrowia. Dodatkowe opłaty za usługi komercyjne

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że szpital nie może pobierać opłat, jeśli pacjent zgłasza się w ramach publicznego systemu zdrowia. "Nie może i nie będzie mógł" - dodał.

Minister zaznaczył, że już dziś przepisy dotyczące udzielania odpłatnych świadczeń są bardzo rygorystyczne i uniemożliwiają jakikolwiek wpływ udzielenia świadczeń komercyjnych na przyjmowanie pacjentów leczących się w ramach publicznego systemu służby zdrowia.

- Nie ma mowy, by taka możliwość w jakikolwiek sposób ograniczała, czy to liczbę, czy to uprawnienia pacjentów, którzy są przyjmowani w ramach publicznego systemu - zapewnił Radziwiłł.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz planowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w publicznym systemie zdrowia?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π