Tiramisu z... salmonellą! Fala zatruć u klientów cukierni z Radomia

Monika Piorun
15.12.2017 12:44
Tiramisu z... salmonellą! Fala zatruć u klientów cukierni z Radomia
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Państwowa Inspekcja Sanitarna ustaliła, że przyczyną zbiorowego zatrucia prawie 80 mieszkańców Radomia była bakteria salmonelli obecna w tiramisu i "krówce" - wyrobach cukierniczych Piekarni Rzemieślniczej "Rustykalna". 14 osób trafiło do szpitala - w tym sześcioro dzieci. 

Bóle brzucha, wymioty, odwodnienie - na takie objawy najczęściej skarżyli się klienci jednej z radomskich cukierni, którzy spożyli zakupione tam tiramisu lub popularne ciasto o nazwie "krówka". Lek. med. Lucyna Wiśniewska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu potwierdziła, że do tej pory zatrucie salmonellą stwierdzono w sumie u 79 osób. Inspektorzy sanitarni ustalili, że narażonych na kontakt z bakterią mogło być nawet 90 osób.

Od kilki dni próbowano ustalić źródło zatrucia. Wyniki badań potwierdziły, że salmonella była obecna w dwóch wyrobach cukierniczych: tiramisu i "krówce", choć nadal nie wiadomo, dlaczego do tego doszło.

Zobacz także

Salmonella w ciastach

Pierwsze zgłoszenia o zatruciach pojawiły się na oddziale zakaźnym szpitala w Radomiu. Hospitalizowano w sumie 14 osób - w tym sześcioro dzieci w wieku poniżej 14 lat. Troje z nich zdążyło już opuścić placówki, do których trafiły na leczenie. Pacjentom udzielono także pomocy w szpitalach w Opocznie i Kozienicach.

Radomski sanepid skontrolował zarówno główny zakład Piekarni Rzemieślniczej "Rustykalna", jak i kilka z 15 punktów handlowych, w których sprzedawano jej wyroby. Wewnętrzna kontrola została także przeprowadzona przez właścicieli firmy, którzy ostatecznie zdecydowali się zamknąć wszystkie sklepy i punkty handlowe na terenie Radomia - do czasu zakończenia czynności wskazanych przez służby sanitarne.

Badaniom poddano także wszystkich pracowników, którzy mogli być narażeni na kontakt z bakterią. Ich wyniki będą znane dopiero w sobotę. Przedsiębiorstwu, z którego pochodziły ciasta z salmonellą, może grozić mandat w wysokości co najmniej kilku tysięcy złotych, nałożony przez Wojewódzki Inspektorat Sanitarny.

Zobacz także

źrodło: PSSE Radom

______

zdrowie.radiozet.pl/π