RODO w przychodni: Z drzwi gabinetów znikną nazwy specjalności lekarzy?

Monika Piorun
24.05.2018 14:59
RODO w przychodniach: z drzwi gabinetów lekarskich znikną nazwy specjalności
fot. Shutterstock

25 maja 2018 roku wchodzi w życie unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych (RODO). Nowe prawo gwarantuje nam anonimowość zarówno przy rejestracji do szpitala czy przychodni, jak i podczas czekania w kolejce do lekarzy specjalistów. Nikt nie musi przecież wiedzieć, że korzystamy z porad psychiatry, seksuologa czy urologa. Na jakie zmiany mogą wkrótce liczyć pacjenci?

Nikt się nie dowie, u kogo i na co się leczysz?

– Jeżeli rejestrujesz się w recepcji szpitala czy przychodni masz prawo być anonimowy. Wszyscy, którzy są wtedy dookoła Ciebie nie muszą wiedzieć, jak masz na imię i nazwisko – przekonuje dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.

RODO, czyli nowe, unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych, które zacznie obowiązywać już od najbliższego piątku 25 maja, gwarantuje Ci, że podczas czekania w kolejce do lekarza nikt nie dowie się, z usług jakiego specjalisty korzystasz. To Twoja sprawa, czy zapisałeś się do dermatologa, ginekologa czy endokrynologa. Z drzwi gabinetów medycznych mogą więc wkrótce zniknąć oznaczenia dotyczące specjalności lekarzy, do których się zapisaliśmy. 

Koniec z tabliczkami ze specjalnościami lekarzy i kartotekami pacjentów na biurkach

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że do danych osobowych, które dotyczą zdrowia, można zaliczyć zarówno informacje na temat naszej kondycji fizycznej i psychicznej, jak inne kwestie związane z podejmowanym przez nas leczeniem.

Dotyczy to nawet takich szczegółów jak rozkładanie na biurkach kartotek z danymi pacjentów. Lekarze będą musieli zrezygnować z tej powszechnej dotąd praktyki. Osoby postronne nie będą mogły już przypadkiem natknąć się na informacje o tym, kto wcześniej leczył się u danego specjalisty lub jest następny na liście oczekujących.

Bez względu na to, czy leczymy się w publicznej czy prywatnej placówce medycznej, klinice czy szpitalu, takie same zasady będą obowiązywały wszędzie. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Zagłosuj

Czy uważasz, że usunięcie nazw specjalności lekarzy z drzwi ich gabinetów i usunięcie z biurek kartotek pacjentów zagwarantuje Ci więcej anonimowości?

Liczba głosów:

RODO w praktyce – więcej anonimowości w kwestiach dotyczących naszego zdrowia?

Z góry można założyć, że nie będzie można ukryć wszystkich danych. Osoby, które razem z nami czekają w jednej kolejce do lekarza, który od lat przyjmuje w tym samym miejscu i jest doskonale znany pacjentom, będą mogły przecież domyślać się do kogo i w jakim celu oczekujemy. Nowe prawo ma gwarantować nam jednak więcej anonimowości – zarówno jeśli chodzi o udostępniane przez nas dane osobowe, jak i pozostałe informacje dotyczące procesu naszego leczenia czy dolegliwości, z jakimi się zmagamy.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

zdrowie.radiozet.pl/π