Zamknij

Ptasia grypa typu H3N8 wykryta po raz pierwszy u człowieka. Wirus jest groźny?

27.04.2022 10:18

Wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H3N8 – ogłosiła chińska państwowa komisja zdrowia. Infekcja rozwinęła się u chłopca mieszkającego w środkowych Chinach, dziecko trafiło do szpitala.

W Chinach wykryto ptasią grypę H3N8 u człowieka
fot. Shutterstock

Infekcję ptasią grypą H3N8  wykryto u czteroletniego chłopca z prowincji Henan w środkowych Chinach. 5 kwietnia wystąpiła u niego gorączka i inne objawy, a 10 kwietnia został przyjęty do szpitala. Żadna z osób z otoczenia kilkulatka nie jest zakażona. Chińska państwowa komisja zdrowia zapewnia jednak, że ryzyko szerzenia się patogenu wśród ludzi jest niskie.

Wirus H3N8 wykryto u człowieka po raz pierwszy

W komunikacie chińska komisja zdrowia zaznaczyła, że chłopiec miał kontakt z kurami hodowanymi w gospodarstwie oraz mieszkającymi w pobliżu dzikimi kaczkami. Wirus H3N8 był już wykrywany u koni, psów, ptaków i fok, ale wcześniej nie zgłoszono jeszcze ani jednego zakażenia wśród ludzi – podkreśliła komisja.

Według wstępnych ustaleń wariant H3N8 nie jest obecnie w stanie efektywnie zakażać ludzi, a ryzyko wybuchu epidemii na szeroką skalę jest niskie.

W Chinach ludzie infekują się ptasią grypą

Chiny posiadają duży przemysł drobiowy, zamieszkuje je również wiele gatunków dzikich ptaków. W kraju obecnych jest też wiele typów wirusa ptasiej grypy, które sporadycznie infekują ludzi, zazwyczaj pracowników ferm.

W ubiegłym roku chińskie władze zgłosiły pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem typu H10N3. Nie odnotowano jednak infekcji na dużą skalę wirusami ptasiej grypy od lat 2016-2017, gdy wariant H7N9 spowodował śmierć około 300 osób.

Źródło: PAP