Psychoterapeuta w każdej szkole? Spore zmiany już od 2019 roku

Monika Piorun
05.03.2018 19:35
Psychoterapeuta w każdej szkole od 2019 roku? Nowy projekt
fot. Photographee.eu/fotolia.pl

Polska młodzież ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Wzrasta liczba nastoletnich samobójców a na oddziałach dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi stale brakuje miejsc. Z badań przeprowadzonych w 42 krajach wynika, że polskie gimnazjalistki są najmniej zadowolone z życia. Od nowego roku ma ruszyć program, który ma pomóc młodym ludziom przezwyciężyć trudy okresu dorastania.

Zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, działający przy Ministerstwie Zdrowia, opracował nowy projekt zmian, które już od stycznia 2019 roku mają pomóc młodym ludziom poradzić sobie z narastającymi problemami psychicznymi - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Sytuacja jest już na tyle zła, że szpitale psychiatryczne i ośrodki dla młodzieży z różnego typu zaburzeniami na tle psychicznym nie nadążają z przyjmowaniem kolejnych pacjentów. Z policyjnych statystyk wynika natomiast, że zaledwie w ciągu trzech ostatnich lat aż o jedną trzecią wzrosła liczba młodocianych samobójców. Objawy depresyjne ma już do 5. nastolatka. Dzieci zwyczajnie nie radzą sobie z trudnym okresem dorastania. Niestety na tle innych krajów wypadamy pod tym względem bardzo słabo.

Zobacz także

Polska młodzież nie radzi sobie z trudami dorastania

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by na 100 tys. populacji dzieci i młodzieży przypadało co najmniej 10 psychiatrów. W Polsce można liczyć zaledwie na... 4. Eksperci ostrzegają, że takie dane można znaleźć tylko w urzędowych rejestrach. W rzeczywistości jest ich znacznie mniej. Jeszcze gorzej wypadamy w porównaniu do innych państw w kwestii zadowolenia z życia. Polskie gimnazjalistki wypadły pod tym względem najgorzej na 42 państwa, które ujęto w oficjalnej klasyfikacji. 

Eksperci opracowali trójstopniowy plan ratunkowy dla polskiej młodzieży. Pierwszym elementem będzie korzystanie z niemedycznych form pomocy w środowisku danego dziecka lub nastolatka. Już od 2019 roku uczniowie w każdej szkole będą mogli liczyć na psychologów. Wspomagać mają ich terapeutyczne zespoły mobilne oraz specjalna, szybko dostępna terapia rodzinna. Dopiero na kolejnym, drugim etapie będzie można korzystać z leczenia ambulatoryjnego w poradniach. Ostatni stopień przewiduje zaś konieczność pomocy szpitala psychiatrycznego lub specjalistycznego ośrodka dla osób z zaburzeniami psychicznymi. 

Zobacz także

Nowy zawód: terapeuta środowiskowy dzieci i młodzieży

Zdaniem specjalistów dotychczasowe rozwiązania w kwestii zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży są niewystarczające, by uporać się z coraz większymi wyzwaniami. Pomoc szkolnego pedagoga w obecnym zakresie jest zbyt ograniczona, by móc rzeczywiście pomóc młodym ludziom. Dramatycznie też brakuje dostępu do odpowiedniej terapii rodzinnej, ponieważ w wielu przypadkach jest to główne źródło problemu. 

Opracowany przez ministerialny zespół plan zakłada wprowadzenie nowego zawodu - terapeuty środowiskowego dzieci i młodzieży. Do tej pory w systemie brakowało osoby, która mogłaby pomóc uczniom oraz koordynować współpracę pomiędzy szkołą a poszczególnymi poradniami zdrowia psychicznego. Projekt zmian w tej kwestii ma wejść w życie już od stycznia 2019 roku.

Zobacz także

Czy jesteś zagrożony depresją? (Test online)

Rozwiąż quiz

Czy masz depresję?

_____

zdrowie.radiozet.pl/π